Jäta menüü vahele
29.07.2021

Karjala kaljujoonised kanti UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja

UNESCO kultuuripärandi komitee 44. istungjärgul otsustati Äänisjärve ja Valge mere ääres, Uikujõe (Võg) jõgikonnas asuvad kaljujoonised kanda maailma kultuuripärandi nimekirja.

28. juulil lõppenud UNESCO kultuuripärandi komitee 44. istungjärgul otsustati Äänisjärve ja Valge mere ääres, Uikujõe (Võg) jõgikonnas asuvad kaljujoonised kanda maailma kultuuripärandi nimekirja.

Arvatakse, et kaljujoonised on 6000-7000 aastat vanad. Kokku on piirkondades 33 kaljujooniste gruppi, mis asuvad teineteisest 300 km kaugusel: 22 neist asub Äänisjärve ääres Puudoži (Pudoži) rajoonis, hõlmates enam kui 1200 kaljujoonist, 11 Valge mere ääres, kokku 3411 kaljujoonist.

Äänisjärve äärsed kaljujoonised kujutavad enamasti veelinde, loomi, poolinimesi ja-loomi, samuti geomeetrilisi kuud ja päikest kujutavaid sümboleid, Valge mere ääres olevad kaljujoonised aga jahistseene, püügivahendeid, sõudepaate, inimese- ja loomajälgi.

Karjala kaljujooniseid on uurinud ja oma loomingus kasutanud Eesti kunstnik Kaljo Põllu. Kaljujooniste motiive on kasutatud tänavu Eesti Panga poolt emiteeritud soome-ugri rahvastele pühendatud mündil.