Jäta menüü vahele
07.12.2018

Karjala kaljujoonised kandideerivad UNESCO maailmapärandi nimekirja

Selleks on tehtud  väga mahukas töö, mis hõlmab objektide kirjeldusi, võrdlusi ja  ekspertiise.

Äänisjärve ja Valge mere Karjala kaljujoonised ehk petroglüüfid soovitakse kanda UNESCO maailmapärandi objektide nimekirja. Selleks on tehtud  väga mahukas töö, mis hõlmab objektide kirjeldusi, võrdlusi ja  ekspertiise.

Praegu on petroglüüfid lisatud UNESCO maailmapärandi objektide esialgsesse nimekirja, mis on näha ka UNESCO kodulehel. Karjala keele, kirjanduse ja ajaloo instituudi vanemteadur Nadežda Lobanova märkis, et see on alles esimene samm, kuid selleks tehtud jõupingutused pole olnud asjata. Juba see on tähtis saavutus, sest sellega on petroglüüfid saanud rahvusvahelise tunnustuse kui maailmas hinnatud mälestusmärgid. Kuid see on alles teekonna algus selle nimel, et kaljujoonised saaksid lõpuks maailmapärandi nimekirja kantud, ütles ekspert.

Nadežda Lobanova sõnul võtavad ettevalmistustööd kandidaadi staatusest kuni põhinimekirja vastuvõtmiseni aega keskmiselt poolteist kuni kaks aastat ning selleks on omakorda vaja leida rahalisi ressursse.

Karjalas leidub kaljujooniseid Äänisjärve ääres, Võgi jõe (vene Выгsoome Uikujoki) alamjooksu saartel Valge mere ääres. Kaljujooniste kujundite ja märkide hulgas korduvad veelinnu, paadi, loomade, inimeste ja loominimeste kujutised koos mitmesuguste abstraktsete sümbolitega. Kaljujoonised, mida Äänisjärve äärest on neid leitud üle 1200, on dateeritud 4.–2. aastatuhandesse eKr. Oletatavasti on need loodud seal elanud läänemeresoomlaste või nende eelkäijate poolt.

Ka Fenno-Ugria ja Hõimupäevade logos on kasutatud karjala kaljujooniste kujutisi.

Allikas: Finnougoria.ru