Jäta menüü vahele
28.07.2021

Soome-ugri kultuuripealinna aasta kulmineerub suurejoonelise Mulgi peoga

Laupäeval, 31. juulil toimub Karksi mõisa pargis suur pidu, mis esitleb hõimurahvastele mulgi mustreid, keelt ja kultuuri. Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja kannab 2021. aastal soome-ugri kultuuripealinna tiitlit.

2021. aastal kannab soome-ugri kultuuripealinna tiitlit Mulgimaal asuv Abja-Paluoja ning aasta tippsündmus – Mulgi pidu “Mia ja sia ütenkuun” – toimub Karksi mõisa pargis 31. juulil koos soome-ugri hõimurahvastega.

Peo peaeesmärk on tutvustada Mulgi traditsioon, mulgi keelt, mustreid ja ajalugu. Samas toob tippsündmus kokku ka soome-ugri rahvad.

“Soome-ugri hõimurahvastena oleme üks suur pere, kelle minevik, kujunemislugu ja kombestik on teinud meist hõimlased. Mulgi pidu tutvustab mulke teiste hõimurahvaste seas. Nii on meil suur kutsuda meie hõimurahvad ja pidulised kokku mulgi keeles ehk Mia ja sia ütenkuun,” kinnitas peo peakorraldaja, Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg.

Tema sõnul on käesoleval aastal Abja-Paluojale omistatud soome-ugri kultuurpealinna tiitel tõstnud märgatavalt nii siseriiklikku kui rahvusvahelist huvi Mulgimaa vastu ning aidanud tõsta piirkonna tuntust kõigi hõimurahvaste seas.

“Oleme hõimurahvastena küll eraldiseisvad ja rahvaarvult väikesed, ent meie ühine ajalugu, pärimus, keel ja käsitöö teevad meist üheskoos suure. Me kuulume kokku eile, täna ja tulevikus,” rõhutas Grenberg.

Koome üheskoos hõimuvaipa

Pidupäev algab kell 10 laadaga, kus pakutakse kohalikku toitu, jooki ja käsitööd. Huvilised saavad end kududa ajalukku, osaledes hõimuvaiba kudumisel, sest Mulgi peol kootakse vaibale ühine lõputriip „VI MULGI PIDU „Mia ja sia ütenkuun.“

Hõimurahvaste telgis toimuvad käsitöö töötoad ning loengud soome-ugri rahvastest. Samas on välja pandud tekstiilikunstnik Anu Raua mulgi-teemalise loomingu näitus. Kell 14.00 algab piduliste, lauljate ja tantsijate rongkäik. Kokku osaleb kell 14.30 algaval kontsertetendusel umbes 1000 koorilauljat, tantsijat ja pillimeest. Päeva lõpetab simman, kus head äraolemist pakuvad Nikns Suns, Mulgimaa kapellid, soome-ugri hõimurahvaste kollektiivid ning spetsiaalselt Mulgi peoks kokku tulnud Eesti tuntud muusikutest ja pillimeestest koosnev üllatus-ansambel. Päeva juhivad Priit Oks ja Alli Laande

Peole pääseb piletiga (5€), mille saab osta kohapealt. Kuni 16-aastased pääsevad peole tasuta.