Jäta menüü vahele
09.04.2020

9. aprillil tähistatakse soome keele päeva

Soomlased tähistavad 9. aprillil oma keele auks kirjakeele isa ehk Mikael Agricola päeva. Nii lehvivad sel puhul ka riigilipud. 

Agricola oli Soome vaimulik, soome kirjakeele rajaja. Tema esimene raamat “ABC-Kiria” oli aabits ja katekismus, mis trükiti 1538. aastal. Tema suurimaks tööks oli Uue Testamendi tõlkimine soome keelde kreeka keelest, milleks tuli tal luua hulk uusi sõnu. Näiteks tõi  Agricola soome kirjakeelde sellised sõnad nagu hallitus (valitsus), raatihuone (raekoda), isänmaa (isamaa), omatunto (südametunnistus), ulkokultainen (variserlik), norsu (elevant), väkivalta (vägivald), varas (varas).

Soome Instituudi leheküljel on Agricola loodud sõnadena välja toodud ka: luoja (Looja), vapahtaja (Lunastaja, Päästja), inhimillinen (inimlik), nöyrä (alandlik), esikuva (eeskuju)  ja hengellinen (vaimuline, vaimne, vaimulik).

Kõiki Agricola sõnu ei hakatud siiski laialdaselt kasutama. Mõned vähemlevinud sõnad on näiteks luutarha (surnuaed), näkypaikka (teater), kamelikurki (jaanalind), ruohonpäristäjä (pelikan) ja vertaveli (sõber).

Agricola loodud soome kirjakeel põhineb Turu murdel, mida ta rikastas teiste soome murrete elementidega ja oma sõnaloominguga.

Agricola suri 9. aprillil 1557,  täpne sünniaeg on teadmata. Tema poeg Christian Agricola oli 1583-1586 Tallinna piiskop.

Mikael Agricolast saab lähemalt lugeda Soome Instituudi ajaveebist.

Huvilised võivad ka ajalehe Kirkko ja Kaupunki veebis testida, kuivõrd hästi nad Agricola loodud sõnu teavad.

Allikas: kirkkojakaupunki.fi (09.04.2020).