Jäta menüü vahele
10.06.2020

17. juunil selgub järgmine soome-ugri kultuuripealinn

Soome-ugri kultuuripealinnade toimkond teatas oma sotsiaalmeediakontol, et 2021. aasta soome-ugri kultuuripealinna konkursi kandidaatide esitlused toimuvad 17. juunil veebikeskonna vahendusel.

Kandidaatide esitlused toimuvad veebikeskonnas Zoom kolmapäeval, 17. juunil algusega kell 15. Töökeeleks on vene keel. Esitlused kantakse otse üle ka Facebookis.  See on hea võimalus osa saada soome-ugri liikumise märgilisest sündmusest ja toetada oma lemmik-kandidaati.

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 tiitlit taotlevad Abja-Paluoja (Mulgimaa, Eesti) ja Podlesnaja Tavla (Mordvamaa, Vene Föderatsioon).

Esitlustele järgneb žürii omavaheline arutelu ning õhtul hiljem selgub tiitli saaja.

Soome-ugri kultuuripealinna 2021 valib viieliikmeline sõltumatu žürii koosseisus:

  1. Aleksei Škljajev (soome-ugri noorteliidu MAFUN esindaja),
  2. Anna Kuznetsova (Fenno-Ugria Noored),
  3. Rieka Hõrn (Soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa esindaja),
  4. Aljona Semjonova (Soome-ugri kultuuripealinn 2014 Bõgõ esindaja / Udmurtia)
  5. Niko Partanen (Sukukansojen Ystävät ry / Soome).

Koroonakriis on kahtlemata negatiivselt mõjutanud käesoleva aasta soome-ugri kultuuripealinna – Miškani (Baškiiria) võimalusi oma programm täisväärtuslikult ellu viia. Suur osa kultuuripealinna üritustest pärast pidulikku avamist jaanuaris on pandeemia tõttu ära jäetud. Hetkel peab kultuuripealinnade sekretariaat Miškaniga läbirääkimisi, kuidas see olukord lahendada selliselt, et Miškan saaks algselt plaanitud visiooni siiski ellu viia – üheks võimaluseks on kultuuripealinna tiitli tagasipöördumine Miškani pärast 2021. aastat.

Kandidaadid

Abja-Paluoja: Praegu: 1124 elanikuga vallasisene linn Mulgi vallas. Mulgimaa ajalooline pealinn. Abja-Paluoja programm hõlmab kogu Mulgimaad. Soome-ugri kultuuripealinna 2021 programmi juhtteemaks on mulgi käsitöö, arhailine mulgi muster rahvarõivastel ning tänapäeva tarbeesemetel ja avalikus ruumis. Kultuuripealinna aasta lipulaevaürituseks on kavandatud Mulgi pidu 2021 – „Sia ja mia ütenkuun“, mis toimub Karksi kihelkonnas Karksi mõisa pargis. Abja-Paluoja esitas kultuuripealinna tiitlile Mulgi Kultuuri Instituut.

Podlesnaja Tavla: 574 elanikuga ersa küla Mordva Vabariigis (Vene Föderatsioon). Kultuuripealinna aasta juhtideeks on ersa rahvusliku liidri, folkloristi ja pärimusmuusiku Vladimir Romaškini pärandi mälestamine. Kultuuripealinna aasta juhtürituseks on ersa rahvalaulu festival “Torama kutse”.

Taustast

Soome-ugri kultuuripealinna programm on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste arengu keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Kultuuripealinnade programmi eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.

Seni on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016), Karjala küla Vuokkiniemi (2017) ja Marimaa küla Untšo (vene keeles Šorunža, 2019), Baškortostani küla Miškan (2020).

Kultuuripealinna tiitel on aidanud tugevdada kohalikke kogukondi ja pakkunud neile uusi arenguvõimalusi. Programm on pälvinud positiivset vastukaja nii soome-ugri maailmas kui ka laiemalt, näiteks nimetas ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.

Rohkem infot:

Oliver Loode
Soome-ugri kultuuripealinnade sekretariaadi juhataja
Põlisrahvaste arengu keskus MTÜ juhataja
(+372) 5132 992
oliver.loode@uralic.org