Jäta menüü vahele
29.11.2021

Abja-Paluojal pandi punkt soome-ugri kultuuripealinna aastale

Soome-ugri kultuuriprogrammi juhtinud Ave Grenbergi sõnul oli kultuuriaasta edukas ja tõi Mulgimaale palju tuntust nii kodumaal kui ka väljapool.

Kultuuripealinna sümbol Tsirk antakse edasi udmurtidele. Foto: TaaVid Meedia

Laupäeval 27. novembril toimus Mulgimaa ajaloolises pealinnas Abja-Paluojal soome-ugri kultuuripealinna aasta pidulik lõpetamine. Abja-Paluoja andis 2022. aastaks kultuuripealinna tiitli üle udmurdi külale Baiterek.

Soome-ugri kultuuriprogrammi juhtinud Mulgi Kultuuri Instituudi juhataja Ave Grenberg ütles, et hoolimata keerulistest oludest, mis maailmas mööduval aastal tooni andsid, oli kultuuriaasta edukas ja tõi Mulgimaale palju tuntust nii kodumaal kui ka väljapool.

“Soome-ugri hõimuliikumise eesmärk on edendada meie ühist kultuuri ja tuua meid hõimurahvastena üksteisele lähemale,” ütles Grenberg.

Kultuuriminister Tiit Teriku sõnul on Abja-Paluoja olnud tänavu kultuuripealinnana ühendav kultuurisüda 25 miljonile soomeugrilasele. “Auväärt tiitel on toonud Mulgimaale palju inspireerivaid kohtumisi, andnud võimaluse tutvustada siinset kultuurielu, murdekeelt ja ajalugu,” sõnas ta oma kõnes.

“Läbi keele ja tavade koome oma kultuuri, mis ühendab. Mõeldes hõimuliikumisele, mõtleme nii oma kui ka meie hõimurahvaste iseolemisele, ajaloole, juurtele ja tulevikule. Soome-ugri hõimutööd tehes seisame me ühtaegu ka maailma kultuurilise mitmekesisuse säilitamise eest, et püsima jääksid väikesed keeled ja rahvakillud,” lisas Terik.

Abja spordi- ja tervisekeskuses peetud XIII Mulgi konverentsil võeti kokku kultuuripealinna aasta ning tänati korraldajaid. Soome-ugri kultuuripealinna sümboli, suure puidust linnu ehk tsirgu andis 2021. aastal tsirgu ema rolli täitnud Alli Laande üle järgmisele kultuuripealinnale Baitereki külale Udmurtias. Baitereki poolt tervitas video vahendusel  külavanem ja kultuurikeskuse juhataja Vitali Tarassov. Tsirgu võttis vastu Eestis elavate udmurtide esindaja Ljubov Arhangelskaja, linnu lubas Udmurdimaale toimetada soome-ugri kultuuripealinna 2015 Obinitsa esindus.

Sündmusel, millega tähistati ka Mulgi Kultuuri Instituudi 25. aastapäeva, esinesid Mulgi segakoor Kristjan Õmbluse juhatusel, Tallinna udmurtide folklooriansambel Ošmes, Seto meeskoor ja ansambel Lõõtsavägilased.

täpsemalt