Udmurdid kirjutasid etteütlust
Venemaa Föderatsioonis toimus 1. aprillil suur udmurdikeelne etteütlus, mis oli pühendatud udmurdi kirjandusklassikute Kuzebai Gerdi ja Ašaltši Oki 125. sünniaastapäevale.
Etteütluse teksti koostas ajakirjanik Maria Vekšina ja seda kirjutas kokku 3000 inimest, 170 asukohas Udmurdi, Baškortostani ja Tatarstani vabariikides, Permi krais ja Moskvas. Etteütluse tulemusi hakkavad uurima Udmurdi Riikliku Ülikooli keeleteadlased. Sama projekti raames oli võimalik oma teadmisi proovile panna vastates testsüsteemis Ašaltši Oki ja Kezebai Gerdi elulugu puudutavatele küsimustele, mida kokku oli 30.
Kuzebai Gerd (1898-1937) oli udmurdi luuletaja, kirjanik, teadlane, ühiskonnategelane, Nõukogude Venemaa üks soome-ugri rahvaste liikumise algatajaid. Gerdi süüdistati soome-ugri rahvaste vandenõu organiseerimises ja ta lasti 1937. aastal maha.
Ašaltši Oki (1898-1973) oli udmurdi poeet ja silmaarst, kes kirjutas kõigest 37 luuletust. Pea kõik tema luuletused on saanud rahvalauludeks. 1930ndatel teda vahistati korduvalt, kuid pääses repressioonidest eluga. Võib öelda, et tema elu hinnaks oli vaikimine – pärast represseerimist ei kirjutanud ta enam ühtki luuletust.
- Bolshoj udmurtskij diktant napisali po vsej Rossii. nazaccent.ru