Jäta menüü vahele

Eesti vaimse pärandi aluskursus

Fenno-Ugria soovitab

MTÜ Põline Pere kutsub huvilisi tutvuma Eesti vaimse pärandiga. Kahepäevane koolitus on põnev ja rikastav mõtterännak päritud mõttemustrite, põliste väejoonte ja esivanemate tarkuste radadel. Osalema on oodatud kõik, kes soovivad oma juuri ja ennast paremini tundma ja austama õppida. Koolitaja on lektor Ahto Kaasik.

Eestlased on üks Euroopa vanimaid põlisrahvaid ja meie esivanemate vaimne pärand on aukartustäratavalt suur. Ainuüksi Eesti Kirjandusmuuseumi kogudes on talletatud üle miljoni lehekülje rahvapärandit, mille seas kümneid tuhandeid regilaule, loitse, taigade ja kombetalituste kirjeldusi jpm. Paljugi sellest on meie rahva seas praegugi elavas kasutuses. Oleme sündinud vaimult rikkaks, kuid möödunud sajandeil valitsenud võõrvõimud on tõrjunud põlisrahva pärandi avaliku väärtusruumi tähelepandamatutele äärealadele. Päritud tarkuste ja vaimuväe vastuvõtmiseks tuleb õppida seda märkama, lugema ja teadlikult kasutama.

Koolituse sisu: Jutuks tulevad: eesti keele maailmavaade, sõna ja nime vägi, loitsud, regilaul, taiad ja kombetalitused, hing, vägi, haldjad, vaimud, jumalad, loomine, eluringi tähtpäevad, rahvakalender, öö ja päev, hiied jt looduslikud pühapaigad.

Koolituse vorm: loengud, arutelud, mõistatused, laulud ja mängud.

Koolitaja: Kõnelema tuleb maarahva pärandi hea tundja ning innustav lektor Ahto Kaasik, kes on öelnud, et iga põlvkond peab esivanemate pärandi uuesti mõtestama ja edasi andma. Meie vaimne pärand on tarbekultuur, mille eesmärk on muuta inimesed tervemaks, õnnelikumaks ja edukamaks. Suurem osa meie rahvatarkustest on mõeldud tervise ja heaolu hoidmiseks. Ahto Kaasiku esinemisi ja kirjutisi iseloomustab soov ehitada mineviku ja tänapäeva vahele sildu, kosutada meie iidseid juuri ning anda oma rahvale tagasi aegade voolus tuhmunud kultuurimälu.

Õpiväljundid: Koolituse eesmärk on õpetada märkama ja elujaatavalt mõtestama meie vaimse pärandi peamisi väejooni, mõisteid ja nähtusi.

Koolituse sihtrühm: Koolitusele on oodatud kõik, kes on huvitatud Eesti ajaloost, pärimusest, rahvakalendrist ja tähtpäevadest. Eriti vajalik on see kõigile, kes kasvatavad ja õpetavad lapsi.

Koolituse maht: 16 akadeemilist tundi

18.-19.05.2019
Põlistarkuste ja rahvaravi kool, Tallinn
10:00-16:00