Karjalas tähistatakse etteütlusega nelja kirjakeele päeva

Esmaspäeval, 20. aprillil tähistatakse Karjala vabariigis korraga nelja kirjakeele päeva.  Lahti seletatult tähendab see, et pidupäeva on kolmel karjala keele murdel – livviko, lüüdi ja karjala, ning oma keelepäeva tähistavad ka vepslased. Kõik huvilised saavad suure keelepäeva puhul kirjutada etteütlusi. 

Sel aastal ei ole olud päeva tähistamiseks eriti soodsad, sest mitmed plaanitud sündmused on tühistatud või edasilükatud. Aga karjalased ja vepslased, kes Karjalas ja muudes piirkondades elavad, korraldavad selle päeva puhul siiski veebisündmusi ning on kuulutanud välja karjala ja vepsa keele kirjutamise päeva. Algatusrühm „Karjala keel ametlikuks riigikeeleks Karjalas“ liikmed kutsuvad kõiki üles osalema veebis karjalakeelsetel etteütlustel.

  • ČOMAD VEPSAN KELEN PÄIVUDET!
    HYVIÄ KARJALAN KIELEN PÄIVIÄ!

Keelepäva tähistamine algas veebiloenguga teemal karjala keeles kirjutamise ajaloost – Karjala keele grupp (VK link avaneb eraldi aknas)

Kell 13 kirjutatakse etteütlust karjala keele karjala murdes – rühm “Paginkazu”

Kell 14 saab kirjutada etteütlus karjala keele livviko murdes – rühm “Karjalan kielen kodi”

Kell 15 algab etteütlus karjala keele lüüdi murdes – rühm “Lüüdin kiel”

Algatusgrupi liikmed loodavad, et kõik, kes oskavad, õpivad ja armastavad Karjala põlisrahvaste keeli, saavad nii seda päeva tähistada, pannes proovile oma keeleoskuse.

Karjala Vabariik on ainus piirkond Venemaal, kus kohalikul keelel pole riigikeele staatust. Kuupäev 20. aprillil valiti keelepäeva tähistamiseks, kuna just sel päeval 1989. aastal võeti vastu aunuse (livviko) ja päriskarjala murde kirjapilti ja vepsa kirjakeelt kinnitav määrus.

Allikas: sotsiaalmeedia grupp Карельскому языку – официальный статус в Карелии (13.04.2020).

Lugege lähemalt ka karjala keele tähistamise ajaloost:

Karjalas tähistatakse karjala keele päeva

Print Friendly, PDF & Email

Sildid:,