Jäta menüü vahele
20.04.2020

Karjalas tähistatakse etteütlusega nelja kirjakeele päeva

Lahti seletatult tähendab see, et pidupäeva on kolmel karjala keele murdel – livviko, lüüdi ja karjala, ning oma keelepäeva tähistavad ka vepslased.

Carefultravelerdot.blog.com : Декорации к фильму "Остров". Съемки проходили в 2005-2006 гг.

Esmaspäeval, 20. aprillil tähistatakse Karjala vabariigis korraga nelja kirjakeele päeva. Lahti seletatult tähendab see, et pidupäeva on kolmel karjala keele murdel – livviko, lüüdi ja karjala, ning oma keelepäeva tähistavad ka vepslased. Kõik huvilised saavad suure keelepäeva puhul kirjutada etteütlusi. 

Sel aastal ei ole olud päeva tähistamiseks eriti soodsad, sest mitmed plaanitud sündmused on tühistatud või edasilükatud. Aga karjalased ja vepslased, kes Karjalas ja muudes piirkondades elavad, korraldavad selle päeva puhul siiski veebisündmusi ning on kuulutanud välja karjala ja vepsa keele kirjutamise päeva. Algatusrühm Карельскому языку – официальный статус в Карелии (Karjala keel ametlikuks riigikeeleks Karjalas) liikmed kutsuvad kõiki üles osalema veebis karjalakeelsetel etteütlustel.

Čomad vepsan kele päivudet! Hyviä karjalan kielen päiviä!

Keelepäva tähistamine algas sotsiaalmeediakeskkonnas VK vahendatud veebiloenguga teemal karjala keeles kirjutamise ajaloost – Karjala keele grupp
Kell 13 kirjutatakse etteütlust karjala keele karjala murdes – rühm "Paginkazu"
Kell 14 saab kirjutada etteütlus karjala keele livviko murdes – rühm "Karjalan kielen kodi"
Kell 15 algab etteütlus karjala keele lüüdi murdes – rühm "Lüüdin kiel"

Algatusgrupi liikmed loodavad, et kõik, kes oskavad, õpivad ja armastavad Karjala põlisrahvaste keeli, saavad nii seda päeva tähistada, pannes proovile oma keeleoskuse.

Karjala Vabariik on ainus piirkond Venemaal, kus kohalikul keelel pole riigikeele staatust. Kuupäev 20. aprillil valiti keelepäeva tähistamiseks, kuna just sel päeval 1989. aastal võeti vastu aunuse (livviko) ja päriskarjala murde kirjapilti ja vepsa kirjakeelt kinnitav määrus.