Jäta menüü vahele
15.04.2021

Art Leete pälvis Oskar Kallase nimelise stipendiumi

Leete on oma uurimistegevuses keskendunud põhjarahvaste ajaloo ja tänapäeva uurimisele.

Foto: Arp Karm / ERM

Marje Õunapuu mälestusfondi halduskogu otsustas 2021. aastal määrata Oskar Kallase stipendium Tartu Ülikooli etnoloogiaprofessorile ja kultuuriteaduste instituudi juhatajale Art Leetele loominguliseks ja akadeemiliseks tegevuseks rahvusteaduste ja -kultuuri alal.

Leete on oma uurimistegevuses keskendunud põhjarahvaste ajaloo ja tänapäeva uurimisele. Ta on teinud välitöid Lääne-Siberis ja Komimaal, tema uurimisteemad hõlmavad Siberi põlisrahvaste etnograafilise kirjeldamise ajalugu ja ühiskondlikke muutusi, aga ka hantide, manside, neenetsite ja komide usundit ja jahipidamist. Tal on ilmunud mitmed raamatuid – “Soome-ugri saladused” (2019), “Muutused ja meeleheide: põhjarahvad ja nõukogude võim 1920.-40. aastatel” (2007), “Kazõmi sõda: šamanistliku kultuuri allakäik Lääne-Siberis” (2002). 2016. aastal avanes Art Leete kaaskureerimisel soome-ugri püsinäitus “Uurali kaja” (2016).

Art Leete on halduskogu sõnul pikaajaliselt aidanud Eesti Rahva Muuseumil täita oma rolli eesti ja soome-ugri kultuuride mõtestajana ning olnud aktiivne valdkonna arendaja – ta on uurija ja mõtleja, kes on seisnud inimlikkuse ning loodusläheduse eest.

Stipendiumi saaja tehti teatavaks Eesti Rahva Muuseumi 112. sünnipäeval.