Jäta menüü vahele

VIII Mikael Agricola päeva konverents (veebis)

Fenno-Ugria toetab

Konverentsil on rahvusvaheline korraldustoimkond. Toimkonna liikmed on: Heinike Heinsoo (TÜ), Helle Kuldsepp (Narva Kesklinna Gümnaasium / Narva Ingerisoomlaste Selts), Sergei Mõznikov (Vene TA Slavistika Instituut, Moskva / A. I. Herzeni nimeline Venemaa Pedagoogikaülikool), Alexandra Rodionova (Vene TA Karjala uurimuskeskus) ja Evar Saar (Võru Instituut). Toimkonna esimees: Szilárd Tóth (Tartu Ülikooli Narva Kolledž).

Kaaskorraldajad: Narva Ingerisoomlaste Selts, Soome Suursaatkond (Tallinn), ajakirja Yearbook of Finno-Ugric Studies toimetus (Iževsk). 

Toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Ungari Instituut (Tallinn).

Konverentsi täpse kavaga saab tutvuda konverentsi koduleheküljel.

Keeleteaduslik VIII Mikael Agricola päeva konverents on sel korral pühendatud keeleteadlane Mati Hindi mälestusele (28. august 1937 -5. detsember 2019). Seoses üleilmse eriolukorraga toimub konverents Skype keskkonnas.

Sündmusel on kavas ettekanded järgmistel teemadel: Mikael Agricola ja Elias Lönnroti pärand. Soome keele ja kultuuri õpetamise aktuaalsed küsimused. Soome-ugri kirjakeelte ajalugu ja tänapäeva seis. Soome-ugri keelte väljavaated, hõimukeelte revitaliseerimine. Ida-Virumaa ja Ingerimaa soome-ugri vähemuskeelte saatus ja staatus. Soome-ugri keelte sotsiolingvistiline olukord. Keelemaastiku uurimise aktuaalsed probleemid. Võrdlev ja ajalooline keeleteadus. Eesti filoloogia.

Soome keele päeva ehk Agricola päeva peetakse esimese soomekeelse aabitsa ja katekismuse autori, Uue Testamendi tõlkija M. Agricola surmapäeval 9. aprillil. Agricola suri 1557. aastal ja oli esimene luterlik Soome piiskop. Narvas oleme seda päeva üritustega alates 2013. aastast tähistanud.

Narva Agricola päeva eesmärk on elus hoida soome-ugri traditsioone ja vaimu põhiliselt venekeelses piirilinnas, mil on sügavad soome-ugri juured. Narva asub ingerisoome ja isuri murrete läänepiiril, Soome riigi ning endise vadja keeleala vahetus läheduses, eesti keeleala idapiiril. Narva on ka ideaalne koht Ida ja Lääne teadus- ja kultuurielu esindajate kokkusaamiseks, mille üheks tõestuseks on siin juba 8. korda korraldatud Agricola päeva ürituste sari. Ürituste veidi varjatum eesmärk on eesti keele ja kultuuri populariseerimine.  Üritused on mitmekeelsed: eesti ja vene keele kõrval kõlab inglise ja ka soome keel.

3.04.2020
Veebiülekanne