Jäta menüü vahele

“Maarahva põlised tarkused: naiste riitused – tähistamised enne ja nüüd”

Loengusari "Maarahva põliste tarkused" kätkeb endas erinevate meie põlistarkuste teadjate, uurijate, praktikute ja tarkade loenguid, töötubasid ja vestlusi.

Fenno-Ugria soovitab

Korraldaja: Põlistarkuste ja rahvaravi kool

Pilet eelmüügist: 20 eurot. Kohapeal makstes on osalustasu 25 eurot.


Sel korral on loeng pühendatud naiste riitustele. Temaatilise ettekande teeb pärimustraditsiooni kandja ning õppejõud Ene Lukka-Jegikjan.

Foto: Ene Lukka

Tähtpäevad ja pühad on olnud läbi aegade pere- ja kogukonna väärtuste selgroog, jõu ja väe, tervistumise ja tasakaalu loomise kohad. Tänasel päeval januneme samade väärtuste järele, kuid pahatihti ei oska või ei teagi enam, mis ja milleks on vajalikud tähistamine, riitused, kombed, pühad. Samas võib rõõmuga tõdeda, et vähemalt naisteriituste osas on seis jälle paranemas – jälle on au sees marjapunapäeva päikesetõusu tähistamine, pööriaegsed pudrutaiad, varrude pidamine jms.

Loengus arutleme traditsiooniliste riituste ja kommete teemadel:
Kas mis läinud, see läinud või annab viimse piirini vaesustunud tähtpäevade kombestikule hing sisse puhuda? Mida võtta, mida jätta? Kuidas toimida oma rikkaliku pärimusega? Tähtpäevade ja pühade tähistamise mitmekihilisus ja võrratu rikkus loob hulgaliselt võimalusi selle loovaks kasutamiseks tänapäeval. Millised on võimalused ja praktikad?

“Maarahva põliste tarkuste” sari kätkeb endas erinevate meie põlistarkuste teadjate, uurijate, praktikute ja tarkade loenguid, töötubasid ja vestlusi. Eelnevalt on meil käinud vestlemas Ahto Kaasik, Argo Moor, Anzori Barkalaja, Kaido Kama, Reet Hiiemäe.

Loe lähemalt
14.05.2019
Põlistarkuste ja rahvaravi kool, Tallinn
19:00-21:00