Jäta menüü vahele

Siberi põlisrahvaste õhtu

Siberi põlisrahvaste õhtu

Loeng Siberi põlisrahvastest Nikolai Baturini romaani „Karu süda“ näitel
Liivo Niglase film „Armastuse maa“

Olen vabakutseline ajakirjanik ja kultuurikorraldaja, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse bakalaureuseõppe. Minu sügavam huvi on Siberi põlisrahvad, kelle uurimisega tegelen edasi Tartu Ülikooli etnoloogia magistrantuuris. Pakun Teile võimalust hubaseks salongiõhtuks, kus pean tund aega kestva loengu Siberi põlisrahvastest Eesti kirjaniku Nikolai Baturini romaani „Karu süda“ näitel. Loengule järgneb Liivo Niglase värske dokumentaalfilm „Armastuse maa“ neenetsi põhjapõdrakasvatajast, ühiskonnategelasest ja kirjanikust Juri Vellast.

Loeng Siberi põlisrahvastest

Nikolai Baturin on kirjanduskriitikute poolt kõrgelt hinnatud Eesti kirjanik, kelle isikupärane stiil ja omapärane kujundkeel on aastakümnete jooksul paelunud paljusid truid lugejaid. Baturin elas viisteist aastat Siberis Krasnojarski krais Motõgino rajoonis, töötades ekspeditsioonijuhi ja kütina ning puutudes kokku evenkidega. Loengus tutvustan põgusalt kirjanik Nikolai Baturini elulugu ja loomingut, põhjalikumalt aga tema romaanis „Karu süda“ ja etnoloogilises kirjanduses esinevaid Siberi põlisrahvaste kirjeldusi. Räägin Uurali keelepuust ja eestlaste kaugematest keelesugulastest samojeedidest. Kirjeldan Siberi põlisrahvaste maailmapilti ja toon välja selle, mis keeleliselt kaugeid eri rahvaid ühendab.

Rännates mõtetes meile eksootilistena näivate Siberi põlisrahvaste juurde, kõndides sipelgana mööda Uurali keelepuu oksi tüve poole, saame me teadlikumaks eestlaste kaugete esivanemate eluviisist ja maailmatajust.

 

nikolaibaturin

 

“Armastuse maa”

liivo niglas juri vella

„Armastuse maa“ on dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.

Armastuse maaks nimetab Juri Vella tükikest Lääne-Siberi metsatundrat, kus tema põhjapõdrad igal sügisel paarituvad. Sealsamas käivad piirkonnas naftat ammutava Lukoili töötajad jahil. Palju aastaid on Juri püüdnud neid Armastuse maalt eemale tõrjuda, sest automürin, püssilasud ja purjutavate naftatööliste lärm häirib põtrade paaritumist. Juri kasutab naftafirma töötajate minema peletamiseks mitmeid omapäraseid vastupanuvõitluse viise – alates sissetungijate filmimisest kuni temaatiliste luuletuste kirjutamiseni.

 

Valdese_kirjanduskohvik_Siberi_polisrahvaste_ohtu

Kohtumiseni!

Janno Zõbin
jannoster@gmail.com
566 11 346