Jäta menüü vahele
11.10.2024

Lennart Meri Veelinnurahva rahastu stipendiumi pälvis Bogáta Timár 

Bogata Timar

Lennart Meri Veelinnurahva rahastu stipendiumi laureaat 2024 on Eesti ungarlanna, Tartu Ülikooli nooremteadur ja doktorant Bogáta Timár. Vastavalt statuudile pälvib rahastu stipendiumi kuni 35-aastane noor, kes on paistnud silma loomingulisuse ja üldkasuliku tegevusega soome-ugri rahvaste hüvanguks. Rahastu asutaja ja nõukogu liikme Tõnu Seilenthali sõnul on Bogáta Timári tegutsemine soome-ugri teadus- ja kultuurimaastiku ühe noore liidrina juba teistkümmend aastat tähelepanuväärne.

Ungarlanna Bogáta räägib soravalt soome ja eesti keelt, heal tasemel mari keelt ja ka udmurdi keelt. Ta on käinud Volga-Kama piirkonnas kolmes suvekoolis ja kahel välitööreisil. Praegu uurib ta possessiivsufiksite kasutamist niidumari keeles. Ta on ka Volga regiooni soome-ugri keelte tüpoloogilise andmebaasi (volgatyp.elte.hu) kaaslooja ja vastutav mari keele andmete eest.

Ungaris elades oli Bogáta Budapesti Loránd Eötvösi Ülikooli soome-ugri osakonna Facebooki lehe üks administraatoreid. Ta tegeles aktiivselt soome-ugri rahvaste propageerimisega ja soome-ugri keelesugulust eitavate müütide kummutamisega. Nähes populariseerimistöös edu, hakati soome-ugri osakonna eestvõttel pidama koolides külalisloenguid soome-ugri rahvastest. Ise käis ta esinemas 34 koolis.

Eestis on Bogáta Timár  tegutsenud MTÜ-s Hõimulõimed, mida juhib aastast 2023. Sellest ajast alates on Hõimulõimede liikmete arv kasvanud, on korraldatud kaks soome-ugri diskot, ta on aidanud keeleteadlasel Miikul Pahomovil välja anda esimese lüüdi keele grammatika, tugevdanud sidemeid meie Soome vennasorganisatsiooniga Sukukansojen Ystävät, loonud soome-ugri muusika esitusloendeid Spotifys ja Youtube’is jpm.

Kännu Peal Käbi on bänd, mis laulab erinevates soome-ugri keeltes. Selles on Bogáta mänginud aastast 2021. 2023. aastal oli bändil 22 kontserti, sel aastal viis. Samuti esineb ta regulaarselt lasteaedades, koolides ja mujal koos Anti Lillaku, Anna Makeevi ja Pavel Kuterginiga.

Aastast 2022 on Bogáta Postimehe regulaarne kolumnist. Tema sulest on ilmunud 11 artiklit, milles on peamiselt püütud lahti seletada Ungari kaasaegseid sündmusi.

Eriti kõrgelt hindasid rahastu nõukogu liikmed Bogáta Timári tegutsemist suhtluskeskkonnas X. Hetkel on tal ligi neli tuhat (3861) jälgijat. Üks jälgijaist, president Toomas Henrik Ilves on kirjutanud: „Olen Bogáta tegemisi sotsiaalmeedias, eriti Twitteris (praeguse nimega X) jälginud 3 aastat. Selle aja jooksul on ta teinud mitmeid soome-ugri keeli ja rahvaid tutvustavaid lõimeid (kommentaaride jadasid). Tema käsitletavate teemade ring on väga lai (folkloor, ajalugu, poliitika, keeleteadus jne), kuid need on alati harivad ning kergesti jälgitavad. Nende kõrge kvaliteedi tõttu jagan neid lõime ise hea meelega. Tema tööd on kogunud talle märkimisväärset jälgijaskonda ja neid näevad regulaarselt kümned tuhanded inimesed üle kogu maailma. Leian, et Bogáta veebitegevus on väärtuslik ja mõjuv, mis aitab oluliselt kaasa soome-ugri rahvaste nähtavusele online sfääris.

Ise ütleb Bogáta: „Soome-ugri keelte ja kultuuride uurimine ja propageerimine on minu isikliku maailma keskpunkt. Teen seda alati, kui saan, pidamata seda tööks ega mingisuguseks koormaks, vaid asjaks, mida teen igal võimalusel.“ 

Rahastu nõukogu antud stipendium sellele tarmukale ja helgele teoinimesele aitab ehk kaasa soome-ugri maailma elu elatavamaks muutmisele. 

Fenno-Ugria õnnitleb Bogáta Timárit tunnustuse puhul ja soovib jätkuvat edu ja koostööd!

LISAINFO:

Tõnu Seilenthal,

Veelinnu rahastu nõukogu esimees

tonu.seilenthal@ut.ee