Jäta menüü vahele
18.10.2021

Hõimukuu sündmused jätkuvad, uut hooaega alustab Hõimuklubi!

Fenno-Ugria Hõimuklubi tähistab sel aastal oma 20. tegevusaastat ning alustab uut hooaega kolmapäeval, 20. oktoobril.

Art Leete. Foto Lauri Kulpsoo

Lippude lehvides sai hõimupäev tähistatud, kuid sündmusi jagub veel oktoobrikuu lõpuni. Nüüd on hea aeg uudistada näituseid, osaleda mäluklubis ja kuulata põnevat loengut. 

Fenno-Ugria Hõimuklubi tähistab oma 20. tegevusaastat ning alustab kolmapäeval, 20. oktoobril sügishooaega. Seekordne õhtu kannab pealkirja “Kuidas kõnelevad soome-ugrilased oma jumalatega?” ja veebiülekande õhtust teeb ka ERRi teadusportaal Novaator.

Teema üle arutleb Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudi juhataja, etnoloogiaprofessor Art Leete. Juttu tuleb sellest, millised on soome-ugri rahvaste jumalad, kuidas neid on uuritud ja kuidas nendega suhelda. Soome-ugri jumalate küsimus on teadlaste tähelepanu köitnud juba paarsada aastat. Ettekandes vaadatakse üle, mida on praeguseks välja selgitatud.

Leete on avaldanud mitmeid uurimusi ja väljaandeid soome-ugri rahvastest ”Kazõmi sõda: šamanistliku kultuuri allakäik Lääne-Siberis”, “Soome-ugri saladused” jpm.

Fenno-Ugria Hõimuklubi alustas tegevust 2001. aastal. Klubiõhtutel astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Koos arutletakse soome-ugri rahvaste kultuuri, sotsiaalse, poliitilise ja majandusliku olukorra üle ning vaadeldakse fennougristika arengusuundi.

Fenno-Ugria @YouTube

Teisipäeval, 19. oktoobril korraldab Tallinna Keskraamatukogu “Õnneliku seeniori sarja” huvilistele soome-ugri rahvastele ja hõimupäevadele pühendatud mäluklubi, mida juhib ajaloolane ja soome-ugri rahvaste suur sõber Jaak Prozes

Reedel, 22. oktoobril linastub Tartu Elektriteatris dokumentaalfilm “Unustatud rahvaste jälgedes”, mis otsib vastust küsimusele, miks on väikerahvad ajalooliselt hääbumise teed läinud ja kuidas saab aidata meie hõimlaste kultuuri elus hoida? 

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale võttis selleks ette teekonna kuue läänemere-soome sugulasrahva juurde. Külas käidi – liivlastel, vadjalastel, isuritel, ingerisoomlastel, vepslastel ja karjalastel – eesmärgiga laulda helilooja Veljo Tormise loodud ja nende samade rahvaste folklooril põhinevat kooritsüklit “Unustatud rahvad”. Millised on nende laulude sünnilood? 

Eesti Rahvusringhäälingus toodetud linateose autorid on režissöör Erle Veber, operaator Meelis Mäekivi ja toimetaja Ruth Alaküla. Film valmis aastail 2017-2019 soome-ugri rahvastega koostööd edendava organisatsiooni Fenno-Ugria eestvedamisel.

Näitusesaalides on esil veel:

Hõimupäevad – milles uba?

Hõimupäevad on soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav sündmustesari, mille peamine eestvedaja on Fenno-Ugria Asutus. Sel aastal kannab festival pealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Teema läbib nii filme kui näituseid, ent pikemalt käsitletakse põlisrahvaid ja nende traditsioonilist elukeskkonda puudutavaid küsimusi hõimupäevade konverentsil. Jälgi Fenno-Ugria kodulehel rohelisi lehekesi🍃 ja leia mahukas programmist just meelepärane sündmus! 

Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.