Jäta menüü vahele

Andrus Joonase maalid
„Zjem-a, Daur-a“

Udmurdikeelne väljend tähendab šamaaniks pühitsemist.

Fenno-Ugria soovitab

Galeriid toetavad: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS


Kunstnik Andrus Joonas tutvustab oma seekordseid töid nii:

“Aastast 2011 algasid minu reisid müstilisele Venemaale: ShiriYaevo bienaalile, Volga jõe ääres Samaaras ja Udmurtiasse, Iževskisse etnofuturistlikele sümpoosiumitele. Reise kokku on olnud pea kümme ja plaanis on veel minna. Tutvusin Venemaa kunstieluga ja sukeldusin sügavalt etnofuturistlikku maailma. Leidsin sealt uuesti üles mitmekülgse ja vaba kunsti , mis siin on juba kahjuks kadunud. Selle perioodi maalide ja performanc´ide inspiratsioon on valdavalt hangitud Venemaa (Udmurtia) reisidest.

Zjem-a, Daur-a!

udmurdikeelne väljend tähendab tõlkes šamaaniks pühitsemist.

Maalid on nagu reisikirjeldused, konteinerid ja ajakapslid, milles on reis kokkusurutult jäädvustatud. Nagu kogu mu looming, on ka need teosed isiklikult läbielatud ja annavad edasi omaenda kogemusi. Näitusel tutvustan ka kataloogi “Meelesurfar” (ilmunud Pärnus, juulis 2021, 96 lk), mis võtab kokku selle pealkirja all toimunud suuremad näitused nii Eestis kui ka Leedus ja annab korraliku lühikokkuvõtte kogu minu loomingust.”

Kohapeal saab kataloogi soetada 10 euroga, poehind 15 eurot. 

Näitusega seonduvad märkmed Facebookis

Andrus Joonas (1970) on Pärnu kunstnik: ta omandas kunstihariduse Academia Gratas, oli Non Grata tegevuskunsti rühmituse liige (1998–2007), on juba kakskümmend aastat korraldanud ja kureerinud Pärnu moodsa kunsti näitusi. Ka tema kunstnikukarjäär algas Pärnus ja selle lähistel: aastatel 1995–2006 võis tema monumentaalmaale näha Pärnu-Tõstamaa maantee ääres ja ka kõige esimene isikunäitus oli Pärnus Graniidi galeriis 1995. aastal. Ka viimane suur näitus „Meelesurfar“ oli tänavu talvel Pärnus, seekord muuseumis. Väljapanek oli pühendatud kunstniku esivanematele, kes rändasid XIX sajandil Tsaari-Venemaa avarustesse otsima tõotatud maad ja valget laeva. Mõned jõudsid Siberisse, mõned Musta mere äärde. Pärnu muuseumi „Meelesurfar“ oli omamoodi kokkuvõte, veerandsajand kestnud loomingu aruanne, sest Andrus Joonas jõudis eelmise aasta mais esimese juubelini. Kuid nii nagu Pärnu kunstnik kehtib Joonase puhul vaid vormiliselt, tinglikult, nii ei mahu ka tema looming etteantud piiridesse, olgu siis suundmuste või mõtteviiside mõttes.

Hõimupäevad – milles uba?

Soome-ugri rahvaid tutvustava sündmustesarja keskmes on käesoleval aastal põlisrahvad ja loodus. Filmiprogramm on kinodes, kontserdipiletid on müügil ja näitused vaatamiseks valmis. Jälgi Fenno-ugria kodulehel rohelisi lehekesi🍃 ja leia mahukas programmist just meelepärane sündmus!

7.-20.10.2021

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad🍃2021