Hõimukuu🍃 kolmas nädal on alanud! Vaata lähemalt: kus ja mis toimub?
MTÜ Fenno-Ugria Asutuse koordineeritav soome-ugri rahvaid tutvustav festival on täies hoos!
Just selle nädala laupäeval 🇪🇪lehvivad Eestis hõimurahvaste auks rahvuslipud, Tallinnas toimub suur hõimupäevakontsert ja tegevusi jagub mujalegi: neljapäeval on traditsiooniline konverents, teisipäeval kõlab “Hõimurahvaste klassika” ning kolmapäeval on kavas kirjandusõhtu. Kuid huvipakkut on veel palju rohkemgi… MTÜ Fenno-Ugria Asutuse koordineeritav soome-ugri rahvaid tutvustav festival on täies hoos!
Hõimupäevad🍃2021 keskendub loodusele
Sel aastal kannavad hõimupäevad pealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Teema läbib nii filme kui ka näituseid, ent pikemalt käsitletakse põlisrahvaid ja nende traditsioonilist elukeskkonda Hõimupäevade konverentsil (neljapäeval, 14.10). Konverentsi kava on koos ning selleks, et kõik huvilised osa ettekannetest osa saaksid, kannab Eesti Rahvusraamatukogu väikses konverentsisaalis toimuva päeva üle ka ERRi teadusportaal Novaator. Konverents on hiljem ka järelvaadatav.
Juba hulgaliselt külastajaid kogunud filmiporgamm jätkub ning nüüd toimuvad seansid lisaks Tallinna kinole Artis ka Tartus. Üks oodatumaid on kavas laupäeval (16.10), kui Tartu Elektriteatri filmiõhtul saab pärast “Ivanna elu” linastust kuulata ka režissööri mõtteid nähtust. Seekordsed hõimupäevad toovad kinodesse kolm rahvusvaheliselt suurt tähelepanu pälvinud dokumentaalfilmi, millest üks on valminud Eesti osalusel. Linastub ka kammerkoor Collegium Musicale, Fenno-Ugria ja ERRi osalusel valminud dokumentaalfilm “Unustatud rahvaste jälgedes”. Täpsema ülevaate ja seansside algusajad saab meie sündmustekalendrist, märksõnaga “dokumentaalfilmid”.
- “Ivanna elu” (2021) – noore neenetsi naise elusaatusest muutuvas maailmas;
- “Seitse laulu tundrast” (2000) – neenetsite traditsioonilist elu tutvustav täispikk linateos;
- “Anerca – elu hingus” (2020) – vaatleb Arktika põlisrahvastega toimuvaid muutusi läbi isikliku vaatevinkli.
Muusikat jagub muidugi ka
Muusikasõpru ootame ka teisipäeval (12.10) Tallinnas Suurgildi hoonesse, kus kõlab “Hõimurahvaste klassika”. Kammerkontserdil astuvad üles säravad “Klassikatähed” Tähe-Lee Liiv (klaver) ja Mirjam Avango (klarnet) ning pianist Diana Liiv. Piletid on müügil kohapeal.
Reede õhtul (15.10) ootame aga kõiki Hõimupäevad tantsuklubisse, mis seekord saab hoo sisse ungari ansambli Borsa kontserdiga ning kulmineerub loomulikult ungari ja teiste soome-ugri rahvaste tantsude ühistantsimisega.
Põlisrahvastele ja loodusele on pühendatud ka hõimupäevade peakontserdid, mis toimuvad laupäeval (16.10) Tallinnas Vaba Laval ja pühapäeval (17.10) Tartus Eesti Rahva Muuseumis.
Esinejate hulgas on Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste ning Eesti enda murdealade folklooriansamblid ja solistid. Külalisi on oodata Lätist, Ungarist ja Soomest. Teiste hulgas on väga oodatud Skandinieki – liivlaste folklooriansambel, mis toob taaskohtumise Eestis õppinud ja tegutsenud laulja Julgī Staltega (Tuļļi Lum), Transilvaania äärealade arhailist laulu- ja tantsukultuuri tutvustav ungarlaste Borsa, vadja pärimust hoidev Maaväči ja teised.
- Hõimupäevade peakontsert Tallinnas (16.10)
- Hõimupäev Tartus (17.10)
Jazzkaarega koostöös toome samal õhtul Sügisjazzi sarjas publiku ette vokaalansambli Tuuletar – Soome etnomuusika uue särava tähe. Päeva lõpetab Eesti duo Ruut. Piletid on müügil. NB! Hõimupäeva kolmele kontserdile saab nüüd osta ka päevapassi, mis annab võimalusel kogu õhtust mõnuga osa saada.
Kirjandussõbrad kogunevad kolmapäeval (13.10) hõimurahvastele ja murdekeeltele pühendatud kirjanduslikule smugriõhtule.
Ka Hõimupäevade näituseprogrammist leiab palju põnevat. Etteruttavalt olgu öeldud festivalisündmusi jagub ka tulevasse nädalasse. Fenno-Ugria Hõimuklubi alustab sügishooaega (20.10) ja seekord arutleb Art Leete teemal “Kuidas kõnelevad soome-ugrilased oma jumalatega?”. Klubiõhtu on jälgitav ka veebis ning hiljem järelvaadatav.
Koostöös ERRi voogedastuskeskkonnaga Jupiter on ka sel aastal võimalik vaadata-kuulata temaatilisi saateid ja dokumentaalfilme. Mahukas materjal asub aadressil jupiter.err.ee/hoimupaevad🍃.
Milles uba?
Hõimupäevad on soome-ugri rahvastele pühendatud sündmustesari, mis toimub oktoobris ehk hõimukuul ja kulmineerub selle kuu kolmandal nädalal.
Hõimupäevi tähistatakse Eestis juba üle 30 aasta, algsetest folkloorikontsertidest on välja kasvanud suur üritustesari, millega on kaasa tulnud väga paljud kultuuriorganisatsioonid üle Eesti. Lähtuvalt oludest ja aja nõuetest ei ole küll praegu enam nii palju külalisi kui varem, seevastu videosillad saavad ühendada soome-ugri maailma eri paiku pareminigi. Kõige olulisem eesmärk – tutvustada sugulasrahvaid koolinoortele on olnud fookuses alati.
Siit ka meie üleskutse: korralda ka ise hõimupäevi! Kutsume kõiki Eesti kultuuriorganisatsioone, koole ja vabaühendusi üles tutvustama hõimurahvaid ja pühendama mõne sügisese tegevuse hõimupäevale. Võimalusi on mitmeid: korraldada kontserte, tellida rändnäituseid või kohtumisõhtuid, tutvustada kirjandust, viia läbi temaatilisi koolitunde. Üheskoos tegutsedes kujuneb hõimupäevast kõikjal Eestis meeldejääv pidupäev, mis avardab meie teadmisi hõimurahvastest ning süvendab huvi rahvusliku kultuuripärandi vastu!