Jäta menüü vahele

Meie põlisrahvastest sõbrad

Dokumentaalnäitus handi noortest Metsa Filmikoolis

Korraldaja MTÜ FUFF (Finno-Ugric Film Foundation)1
Toetajad: Eesti-Soome Kultuurifond, Eesti Kultuurkapita, Hõimurahvaste programm

See näitus kõneleb keelest. Kõnekeelest, emakeelest, filmikeelest. Keelte säilimisest ja arenemisest. Omakultuuride säilimisest ja arenemisest. Mõtlemise ja räägitava keele seostest. Kuivõrd muudab meie mõtlemist see, millist keelt me kõneleme?

Kuraator: Edina Csüllög
Filmid: Num Sang Joh noored
Fotod, tekstid: Anti Naulainen, Liis Nimik, Outi Rossi, Tõnu Kilusk, Edina Csüllög, Martin Männik, Laura Kõiv
Tekstiilikunst: Eleriin Seim
Disain: Evelin Urm
Helidisain: Vootele Ruusmaa
Sotsiaalmeedia: Berta Kisand
PR: Piret Räni, Edina Csüllög
Toimetaja: Hedda Maurer

Näitusel on Metsa Filmikoolis handi laste tehtud filmid, dokumentaalfotod, heliinstallatsioonid ja ekspeditsioonil käinute poolt kinni püütud killud handi kultuurist – märgid ja lood. Lisaks saab selga proovida traditsionaalset handi kleiti ja istuda rahulikult handi telgis ja lugeda osalejate meenutusi. Näituse dokumentaalsele poolele  on koostajate poolt lisatud kultuurilise sõpruse teema – olles handi kultuuriga nii ehedalt läbi ühise loomeprotsessi seotud, on tekkinud filmiõpetajate ja handi laste vahele siiras sõprus.

2018. ja 2019. aasta suvel korraldas Soome-Ugri Filmifond sügaval Siberi põlismetsas handi noortele Metsa Filmikooli. Eesti, ungari ja soome kunstnike ning filmitegijate juhendamisel tegid handi noored omakeelseid filme, mis on suurepärane võimalus kultuurilist omailma teistega jagada. Soome-ugri noortele mõeldud filmikool kasvas välja Soome-Ugri Filmifestivalist FUFF, mille lükkas koos abilistega 2014. aastal käima Soome-Ugri Filmifondi asutaja, ungari päritolu, aga juba enam kui kümme aastat Eestis elav filmitegija ning soome-ugri aktivist Edina Csüllög.

1 MTÜ Finno-Ugric Film Foundation on viimased seise aastat tegelenud väikeste, põhiliselt Venemaal elavate soome-ugri rahvaste filmikunsti toetamisega.

7.12.2021-30.01.2022

Sündmus on osa sarisündmusest Soome-ugri kultuuripealinn Abja-Paluoja 2021