Jäta menüü vahele
mulgid, mehed, naised
Foto: Taavi Bergmann

Soome-ugri kultuuripealinn Abja-Paluoja 2021

Soome-ugri kultuuripealinna ja Mulgimaa kultuuriaasta avatseremoonia Abja kultuurikeskuse ees

Korraldajad: Soome-ugri kultuuripealinn 2021, Mulgi Kultuuri Instituut ja Finno-Ugric Capitals of Culture


Soome-ugri kultuuripealinna-aasta avatakse Abja-Paluojal 13. veebruaril 2021. Kõlavad sõnavõtud ja meeleolukas hõimurahvaste muusika. Rahva ette astuvad tantsuga mitmed tantsurühmad. Pärast kontserti viiakse tseremoniaalses rongkäigus kultuuripealinna rändsümbol tsirk Abja raamatupoe aknale. Pakutakse teed ja mulgi suupisteid. Sündmusele on võimalik kaasa elada ka veebiülekande vahendusel (allpool järelvaadatav!).

Abja-Paluoja logo lugu

Kultuuripealinna logo kätkeb endas arhailiste mulgi mustrite värvide ja linaõie maagiat, mis on ühtlasi ka üheks mulkide saladusliku edu ja külluse sümboliks.

Mulgimaale omaselt on ka pealinna tiitel murdes – Soome-ugri kultuuripäälinn 2021. Logo aga kujutab endast mulgi mustrite ja mulgi kuue värvides linaõit, mis kätkeb endas mulkide jõukust, taassündi ning esivanemate poolt meile kaasaantud värvimaagia väge. Arhailistes mulgi mustrites olulised värvid on kujutatud ka kultuuripealinna logol:

roheline sümboliseerib maad, kasvavaid taimi, aga ka surma.
sinine tähistab taevast ja mõtlemist.
punane sümboliseerib maad, verd, tuld ja armastust.
kollane tähistab päikesevalgust.
must sümboliseerib mulkide musta kuube.

Viie kroonlehega linaõis sümboliseerib ajalooliselt mulkide jõukust ja tänapäevases tähenduses ka mulkide fööniksina tuhast tõusmist. Mulkide küüditamise üks eesmärke oli tuhastada mulgi kultuur ja mulkide jõukus, kuid tänaseks on mulgid tõusnud oma kultuuriga taas tuhast ning mulkide uuestisünd on alanud. Linaõie viis kroonlehte avanevad päiksepaistelisel soojal päeval mõni tund pärast päiksetõusu ning varisevad juba enne keskpäeva.

13.02.2021
13:00-17:00