Jäta menüü vahele
17.06.2020

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 on Abja-Paluoja

Foto: Taavi Bergmann

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 on Abja-Paluoja linn Eestist. Palju õnne!  Konkursi lõppvoorus kandideerisid Mulgimaa linn Abja-Paluoja ja ersa küla Polesnaja Tavla. Tiitlisaaja valiti kaheksandat korda, kuid esmakordselt veebiülekandena toimunud esitluste järel kolmapäeval, 17. juunil.

Viieliikmeline rahvusvaheline žürii ütles otsust põhjendades, et Abja-Paluoja programm on väga avara suunitlusega ning see on tugevalt seotud kohaliku arenguga. Ühtlasi tutvustab programm mulke ja Mulgimaad ka soome-ugri maailmale.

Ersa küla Polesnaja Tavla suurepärases esitluses tutvustati kohalikku käsitöömuuseumi ning muusikakollektiive Merema ja Toorama. Ent žürii sõnul oli nende programmil arengumõõdet vähem, sest see oli tehtud pigem kitsama kultuurilise suunitlusega.

Soome-ugri kultuuripealinnade eestvedaja Oliver Loode sõnul annab tiitli naasmine Eestisse uue hingamise nii kultuuripealinnade liikumisele kui ka soome-ugri rahvaste koostööle laiemalt.

“Kuna 2021. aastal toimub Tartus VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress ja Mulgimaa kannab soome-ugri kultuuripealinna tiitlit, on meil üheskoos võimalus turgutada soome-ugri liikumist. Nüüd on ka mulkidel selles oma roll,” märkis Loode.

Ülekannet esitlustest saab nüüd ka järelvaadata:

Seekordse soome-ugri kultuuripealinna valis välja viieliikmeline sõltumatu žürii koosseisus: Aleksei Škljajev (soome-ugri noorteliidu MAFUN esindaja), Anna Kuznetsova (Fenno-Ugria Noored), Rieka Hõrn (Soome-ugri kultuuripealinn 2015 Obinitsa esindaja), Aljona Saveljeva (Soome-ugri kultuuripealinn 2014 Bõgõ esindaja / Udmurtia) ja Niko Partanen (Sukukansojen Ystävät ry / Soome).

Seotud lingid


Kandidaadid

→ Abja-Paluoja – Mulgimaa ajalooline pealinn on praegu 1124 elanikuga vallasisene linn Mulgi vallas. Programm hõlmab kogu Mulgimaad. Juhtteema on mulgi käsitöö, arhailine mulgi muster rahvarõivastel ning tänapäeva tarbeesemetel ja avalikus ruumis. Kultuuripealinna aasta lipulaevasündmuseks saab olema on Mulgi pidu 2021 – „Sia ja mia ütenkuun“, mis toimub Karksi kihelkonnas Karksi mõisa pargis. Kandidaadi esitas Mulgi Kultuuri Instituut.

→ Podlesnaja Tavla – 574 elanikuga ersa küla Mordva Vabariigis (Vene Föderatsioon). Kultuuripealinna aasta juhtidee on ersa rahvusliku liidri, folkloristi ja pärimusmuusiku Vladimir Romaškini pärandi mälestamine. Kultuuripealinna aasta peasündmus oleks olnud ersa rahvalaulu festival “Toorama kutse”.

Tiitli taust

Soome-ugri kultuuripealinna valimine on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste arengu keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Kultuuripealinnade liikumise eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.

Seni on soome-ugri kultuuripealinnaks valitud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016), Karjala küla Vuokkiniemi (2017) ja Marimaa küla Untšo (vene keeles Šorunža, 2019), Baškortostani küla Miškan (2020). Seekordne tiitlisaaja on järjekorras kaheksas.

Soome-ugri kultuuripealinna programm on tugevdanud kohalikke kogukondi, pakkudes neile arenguvõimalusi. Programm on pälvinud positiivset vastukaja ka laiemalt: ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.

Niisiis saab Eestist 2021. aastal omalaadne soome-ugri maa. Sest samal ajal, kui Abja-Paluoja pakub soome-ugri kultuuripealinnaprogrammi, toimub 16.-18. juunini Tartus VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress.