Jäta menüü vahele
21.01.2021

Soome-ugri kultuuripealinn 2021 seletas lahti oma logo

Märk kätkeb endas arhailiste mulgi mustrite värvide ja linaõie maagiat, mis on ka üks mulkide saladusliku edu ja külluse sümboleid.

13. veebruar läheb soome-ugri kultuurilukku, sest sel päeval võtab Mulgimaal asuv Abja-Paluoja pidulikult vastu soome-ugri kultuuripealinna tiitli ning seda sümboliseeriva Tsirgu. Äsja avaldas tulevane kultuuripealinn ka oma logo, mis kätkeb endas arhailiste mulgi mustrite värvide ja linaõie maagiat, mis on ühtlasi ka üks mulkide saladusliku edu ja külluse sümboleid.

Mulgimaale omaselt on ka pealinna tiitel murdes – Soome-ugri kultuuripäälinn 2021. Logo aga kujutab endast mulgi mustrite ja mulgi kuue värvides linaõit, mis kätkeb endas mulkide jõukust, taassündi ning esivanemate poolt meile kaasaantud värvimaagia väge. Arhailistes mulgi mustrites olulised värvid on kujutatud ka kultuuripealinna logol:

  • roheline sümboliseerib maad, kasvavaid taimi, aga ka surma.
  • sinine tähistab taevast ja mõtlemist.
  • punane sümboliseerib maad, verd, tuld ja armastust.
  • kollane tähistab päikesevalgust.
  • must sümboliseerib mulkide musta kuube.

Viie kroonlehega linaõis sümboliseerib ajalooliselt mulkide jõukust ja tänapäevases tähenduses ka mulkide fööniksina tuhast tõusmist. Mulkide küüditamise üks eesmärke oli tuhastada mulgi kultuur ja mulkide jõukus, kuid tänaseks on mulgid tõusnud oma kultuuriga taas tuhast ning mulkide uuestisünd on alanud. Linaõie viis kroonlehte avanevad päiksepaistelisel soojal päeval mõni tund pärast päiksetõusu ning varisevad juba enne keskpäeva.

Sama tekst ka Mulgi murdes:

Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 märk

Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 – mulgi kirje ja mulgi kuvve värmiden joonistet linaäitse. Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 märgi sehen om vanaaigside kirje, värme nink linaäitsme nõidust, mis om samal aal ka ütes mulke saladusligu edu ja küllüse märgis.

Viie ruunlehege linaäitse näütäp aaluuliselt mulke jõukust ja tänapäevätsen tähendusen mulke tulelinnune tuhast tõusmist. Linaäitsme viis ruunlehte lääve valla päeväpaistel lämmel päeväl mõni tunn peräst päevätõusu ning puduve joba enne keskpäevä. Mulke küüditemise ütes iismärgis olli tuhaste mulgi kultuur ja mulke jõukus, kuid täempeses om mulgi tõusnu oma kultuurige taas tuhast üles nink mulke uuvvestisünd om ürjänü. Värmel om vanaaigsidel kirjel väegä tähtis kotus.

Vana mulgi kirje päävärmis on kõllane, punane, sinine, rohilene:

  • rohilene värm tähendep maad, kasvavit taimi, aga surma kah
  • sinine tähistep taevast ja mõtlemist
  • punane näütäp maa, vere, tule ja armastuse värmi
  • kõllane tähendep päevävalgust
  • must märgi värm, näütäp mulke musta kuube.

Soome-ugri kultuuripäälinn 2021 märk kujutep endäst mulgi kirje ja mulgi kuvve värmiden linaäitset, mis näütäp endäs mulke jõukust, taassündi nink esivanembide puuld meile kaasaant värminõiduse vä.

Seotud lingid