Dokumentaalfilm "Anerca – elu hingus"
Pärimusmuusikakontsert
näitused
Tasuta!
Korraldajad: Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Rahva Muuseumiga Pärimuskontserdi lavastaja: Kadi Haamer TASUTA!
Eesti Rahva Muuseumis tähistame hõimupäeva seekord pühapäeval.
Originaalpealkiri: Anerca – elämän hengitys Kestus: 86 min, dokumentaalfilm aastast 2020 Režisöörid: Johannes Lehmuskallio, Markku Lehmuskallio Tootja: Giron-filmi
Muusika, tantsu ja esituskunsti vahendusel kulgev dokumentaaljutustus räägib Arktilise piirkonna – Soome, Rootsi, Norra, Gröönimaa (Taani), Kanada, Alaska (USA) ja Venemaa Föderatsioonis elavatest põlisrahvastest ehk saamidest, inuiitidest, indiaanlastest ja samojeedi rahvastest. Esivanematelt kaasavaraks saadud kombestik ja traditsioonid on ajapikku kadunud, kuid inimeste sisemiset maailmapilti pole aeg suutnud killustada – vähemalt mitte seni. Mitte veel!
Anerca kõnelebki elu hingusest. Hingamist on kahesugust: elus hoidvat ja oma olemasolu väljendavat. Kui inimene, kogukond või rahvas hingab välja oma rõõmu või kannatusi, toob see esile midagi, mis on väljaspool argipäeva või sügaval argipäeva sees ja mis on hingajale tähtis – see ongi elu hingus.
Dokumentaalfilm, pikkus 78 min. Autor: Liivo Niglas Tootja: F-Seitse OÜ ja MP DOC
Dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.
Pärastlõunal Hurda saalis toimuv pärimusmuusikakontsert annab hea ülevaate eestlaste ja sugulasrahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest. Üles astuvad Tartus tegutsevad soome-ugri rahvaste folklooriansamblid, külalisi ootame seekord Lätist ja Ungarist. Põlisrahvaid ümbritseva looduskeskkonna väärtustamisele pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer.
Kontserdil esindavad:
Viimast päeva saab galeriis vaadata unikaalset fotonäitust “Rahvas – see tähendab inimesi”. Alati pakub avastamisrõõmu püsinäitus “Uurali kaja”.
Kindlasti sünnib muuseumis sel päeval muudki põnevat.
Soome-ugri rahvaid tutvustava sündmustesarja keskmes on käesoleval aastal põlisrahvad ja loodus. Filmiprogramm on kinodes, kontserdipiletid on müügil ja näitused vaatamiseks valmis. Jälgi Fenno-ugria kodulehel rohelisi lehekesi🍃 ja leia mahukas programmist just meelepärane sündmus!