Jäta menüü vahele

Bessermani keele- ja kirjapäev

Bessermanid on Vene föderatsiooni põlisrahvas, kes elab Põhja-Udmurdimaal. 2010. aasta rahvaloenduse tulemusena pandi kirja 2201 bessermani.

21. oktoobril 2021. aastal ilmus Udmurtias esimene bessermani keelne raamat. 


Juunis 2022 otsustas Udmurdi riiginõukogu tema muudatuse vabariigi tähtpäevadest seadusesse“. Bessermani rahva ajaloo, enesemääramise ja eripärase kultuuri säilitamise nimel täiendati seadust kahe tähtpäevaga. Neist esimene on bessermani keele- ja kirjapäev, mida tähistatakse igal aastal 21. oktoobril, ja teine on esimese bessermani keelse näidendi lavastaja, pedagoogi Anisja Urasinova (1894–1969) mälestuspäev, mida tähistatakse 17. detsembril, tema sünniaastapäeval. 

“Öeldakse,et kui püsib keel, siis säilib etnos. Seda, et bessermani keel on eraldi keel, on kinnitanud ka teadlased. Nii otsustasime me bessermanide algatusel seadustada bessermani keele ja kirjapäeva ja sellest sai Udmurdi riiklik tähtpäev,” lausus Udmurdi riiginõukogu teadus-, haridus-, turismi- ja rahvuspoliitika komisjoni esimees Tatjana Išmatova.

Anisja Urasinova mälestuspäevast rääkides rõhutas Išmatova samuti bessermani keele rolli. “Urasinova tegi väga palju selle nimel, et ilmuksid bessermani keelsed muinasjutud ja näidendid. Ta aitas kaasa ka sellele, et bessermanid valiksid oma elukohaks just Udmurdi vabariigi, sest oli ju ka teine võimalus,” kommenteeris ta, viidates võimalus, et bessermanide alad määrati 1930. aastatel Vjatka ringkonna (hilisem Kirovi oblast) koosseisu.

Bessermanid on Vene föderatsiooni põlisrahvas, kes elab Põhja-Udmurdimaal. 2010. aasta rahvaloenduse tulemusena pandi kirja 2201 bessermani.

21.10.2022

Järgmised:

21.10.2023

Sündmus on osa sarisündmusest Uurali rahvaste tähtpäevad