Jäta menüü vahele
12.06.2022

Bessermanid said keele- ja kirjapäeva

Bessermanid on Vene föderatsiooni põlisrahvas, kes elab Põhja-Udmurdimaal. 2010. aasta rahvaloenduse tulemusena pandi kirja 2201 bessermani.

Udmurdi vabariigi riiginõukogu 41. istungjärgul viidi rahvasaadikute otsusega sisse muudatus seadusesse „Udmurdi Vabariigi tähtpäevadest“. Bessermani rahva ajaloo, enesemääramise ja eripärase kultuuri säilitamise nimel täiendati seadust kahe tähtpäevaga. Neist esimene on bessermani keele- ja kirjapäev, mida tähistatakse igal aastal 21. oktoobril, ja teine on esimese bessermani keelse näidendi lavastaja, pedagoogi Anisja Urasinova (1894–1969) mälestuspäev, mida tähistatakse 17. detsembril, tema sünniaastapäeval. 

Udmurdi riiginõukogu teadus-, haridus-, turismi- ja rahvuspoliitika komisjoni esimees Tatjana Išmatova sõnul on väga tähtis, et bessermanid oma identiteeti säilitavad.

“Öeldakse,et kui püsib keel, siis säilib etnos. Seda, et bessermani keel on eraldi keel, on kinnitanud ka teadlased. Nii otsustasime me bessermanide algatusel seadustada bessermani keele ja kirjapäeva ja sellest sai Udmurdi riiklik tähtpäev,” lausus Išmatova. Tähistamiseks valitud kuupäevast kõneldes märkis ta, et 21. oktoobril 2021. aastal ilmus Udmurtias esimene bessermani keelne raamat.

Anisja Urasinova mälestuspäevast rääkides rõhutas Išmatova samuti bessermani keele rolli. “Urasinova tegi väga palju selle nimel, et ilmuksid bessermani keelsed muinasjutud ja näidendid. Ta aitas kaasa ka sellele, et bessermanid valiksid oma elukohaks just Udmurdi vabariigi, sest oli ju ka teine võimalus,” kommenteeris ta, viidates võimalus, et bessermanide alad määrati 1930. aastatel Vjatka ringkonna (hilisem Kirovi oblast) koosseisu.

Bessermanid on Vene föderatsiooni põlisrahvas, kes elab Põhja-Udmurdimaal. 2010. aasta rahvaloenduse tulemusena pandi kirja 2201 bessermani.