Jäta menüü vahele
Maria Korepanova
Maria Korepanova_HP2020 kuvatõmmis

Bessermanid ja nende laul krež

Hõimuklubis esitleb Maria Korepanova oma 2019. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kaitstud ja nüüd venekeelse raamatuna välja antud doktoritööd.

Korraldaja: MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Toetaja: Eesti Kultuurkapital
Teostus: ülekande ja järelvaatamise teeb võimalikuks MIND media.
Hõimuklubi on eesti keeles. Vaatajad saavad esinejale ka küsimusi esitada (vt. allpool videoakent).

Etnomusikoloog Maria Korepanova on aastaid uurinud ja kogunud udmurtide ja Udmurdimaa põhjaosas elavate bessermanide rahvamuusikat. Kitsamalt on ta vaadelnud bessermanide traditsioonilist vokaalžanrit krež, mis on tänapäeval peaaegu kadunud. Kreži teeb eriliseks asjaolu, et see ei põhine sidusal tekstil, vaid improviseeritakse kindlat viisimudelit kasutades. Mõned krežid on seotud rituaalidega, kuid enamasti esitatakse neid oma emotsioonide väljendamiseks.  

Hõimuklubis esitleb Maria Korepanova oma 2019. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kaitstud ja nüüd venekeelse raamatuna välja antud doktoritööd „Improvisatsioon ja varieerimine bessermani krežide lavalises ja traditsioonilises esituses: allikate uurimus ja loominguline rekonstruktsioon“ (“Импровизация и варьирование в исполнении бесермянских крезей в традиции и на сцене: исследование первоисточников и тровчетская реконструкция“.)

2019. aastal valisid ERRi teadusportaali Novaator jälgijad Maria Korepanova “Ühe soome-ugri rahva improvisatsioonikunsti loomingulisest rekonstrueerimisest” parimaks 3 minuti teadusvideoks.

Kõik huvilised on (arvuti juurde) oodatud!


19.05.2021
Veebiülekanne
17:00-19:00

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimuklubi hooaeg 2020/2021