Jäta menüü vahele
28.05.2021

Udmurdimaal esitleti raamatut, mis oli pühendatud bessermani krežile

“Kui tulin esimest korda Junda külla ekspeditsioonile, polnud mul aimugi, kes on bessermanid ja mis on krežid,” tunnistas Maria Korepanova.

Allikas: Сергея Рогозина / Удмуртская правда

22. mail toimus Ludorvai vabaõhumuuseumis bessermani talu ja näituse „Hindamatu kingitus“ avamise raames Maria Korepanova raamatu „Bessermani krežide esituse improviseeringud ja variatsioonid laval ja traditsioonis: uurimus esmaalllikatest ja loominguline rekonstruktsioon.

Krež on arhailine põhjaudmurtide ja bessermanide muusikalise folkloori žanr, mis põhineb improviseeritud esitlusel.

Marial oli kaasas 20 raamatut. Ise ta on pärit Balezino külast ja kaitsnud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorikraadi, kuid omal ajal töötas ta Ludorvai vabaõhumuuseumis. Tema jaoks oli bessermani talu avamine päris isiklik pidupäev, sest 17 aastat tagasi kuulis ta just selles, Junda külast leitud talus esimest korda kreži.

Maria jutustas ka, kuidas ta käis kogus materjali oma doktoritöö ja raamatu jaoks.

„Kui tulin esimest korda Junda külla ekspeditsioonile, polnud mul aimugi, kes on bessermanid ja mis on krežid. Nagu hiljem selgus, oli ka minu õpetaja Angelina Petrova Urasinova alguses väga kahtlev ja mõtles: “bessermani keelt ei tunne, kreži ei oska, mis sellest küll tuleb?”. Kuid just koos Angelinaga käisime me mööda majapidamisi ja kogusime folkloori. Ja just see teema andis mulle võimaluse teha muusikas filosoofiadoktori kraad,” rääkis ta.

Maria Korepanova doktoritöö on esimene olemuslikult loov ja rakenduslik uurimus, mis selgitab ja demonstreerib võimalikke lähenemisnurki selleks, et luua lavaliste esituse jaoks tänapäevaseid kreži interpreteeringuid.

“Nüüd olengi pühendunud bessermanide iidsete lugude uurimisele ja esitamisele. Ma armastan seda salapärast soome-ugri rahvast lõpmatult, olen nende üle uhke ja avaldan sügavat tänu kõigile traditsioonide kandjatele,” kinnitas Maria oma raamatuesitlusel.

https://udmpravda.ru/2021/05/23/v-udmurtii-prezentovana-kniga-posvyashhyonnaya-besermyanskim-krezyam/