Jäta menüü vahele
26.04.2022

Mari sangari päeva tähistatakse tänaseni

Mõtte, hakata tähistama 26. aprillil mari sangari päeva, ütles mari I rahvuskongressil 1917. aastal välja üks kongressi juhte, mari vaimulik ja etnograaf Pavel Glezdenjov.

Maride juht Poltõš, kelle langemist mälestatakse tänaseni tähistades Taleshke keche nimelist tähtpäeva. Allikas: Marij ushem

26. aprillil tähistatav mari sangari päev on üks huvipakkuvamaid Venemaa Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste rahvuspühasid. Legendi järgi olevat sel päeval 1556. aastal langenud maride rahvuskangelane, Malmõži (tänapäeva Kirovi oblast) maride juht Poltõš (Boltuš), kes on maride üks tähtsamaid ajaloolisi isikuid. Aastail 1552–1585 sõdisid marid Moskva suurvürstiriigi vastu ja neil õnnestus võita mitmeid lahinguid. Ajalukku on üle 30 aasta kestnud sõdade periood läinud tšeremiši sõdadena. Vanasti kutsuti marisid tšeremiššideks.

Tšeremiši sõdadel oli mõju samal ajal (1558-1583) toimunud Liivi sõjale, nende tõttu ei olnud Moskva suurvürstil Ivan Julmal võimalik rünnata Liivimaad täie jõuga. Maride toonane raevukas vastupanu rikkus ka nõukogude perioodil levitatud kuvandit, mille järgi kõik rahvast tahtsid vabatahtlikult ühineda Venemaaga. Maride puhul see kindlasti nii ei olnud.

Mõtte, hakata tähistama 26. aprillil mari sangari päeva, ütles mari I rahvuskongressil 1917. aastal välja üks kongressi juhte, mari vaimulik ja etnograaf Pavel Glezdenjov. Vastav otsus, hakata tähistama mari sangari päeva, tehti 1992. aasta oktoobris toimunud mari rahva kolmandal kongressil. Eestis tähistatakse mari sangari päeva alates 1994. aastast.

Tänavusel 2022. aastal on kõik teisiti, Mari vabariigi rahvuslikku tähtpäeva sedapuhku riiklikult ei tähistata. Küll aga traditsiooni kohaselt süüdati maride armastatud kirjaniku Sergei Tšavaini ausamba ees küünlad, millega mälestati kõiki langenud mari kangelasi. Peale seda esitleti mari keele-, kirjanduse- ja ajalooinstituudis “Mari epiteetide sõnastikku”. Õhtul aga toimus Lenini nimelise kultuuripalees suur kontsert ja mari tantsuõhtu.

Mitmed mari sangari päevale pühendatud üritused on aga toimunud, näiteks korraldati mari noorsooteatris 25. aprillil pulmatraditsioone tutvustav õpituba. Samas esitleti ka raamatut, ms kõneles laiemalt mari pulmakommetest. Mari sangari päevale pühendati ka mitmed konverentse, millest võtsid osa nii õpilased kui ka noored teadlased.

Eestis tähistati mari sangari päeva piduliku kontserdi ja koosviibimisega 23. aprillil Tartu Kirjanduse Majas ja 26. aprillil toimub tutvustati Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM) kinosaalis, kus tutvustatakse mari keelde tõlgitud koomiksiraamatut “Polaris Escape” teist osa.