Jäta menüü vahele
13.04.2017

Mari riigipea Leonid Markelov astus tagasi omal soovil

6. aprillil loobus ametist omal soovil Mari Eli riigipea Leonid Markelov, kes oli ametis 2001. aastast. Venemaa president Vladimir Putin kommenteeris, et Markelov avaldas soovi töötada kuskil mujal.

Enamik allikaid oletab, et talle pakutakse kohta Venemaa Föderaalnõukogus. Siiski on asjatundjad seostanud Markelovi lahkumist partei Ühtne Venemaa läbikukkumisega Venemaa riigiduuma valimistel. Duumasse valiti hoopis kommunistide esindaja Sergei Kazankov. Endine liberaaldemokraat Markelov kuulus aga alates 2007. aastast Ühtse Venemaa ridadesse.

markelov700
Mari Eli endine riigipea Leonid Markelov. Allikas: TASS

Leonid Markelov oli üks vastuolulisemaid vabariigi juhte Venemaal. Tema suureks kireks olid Madalmaad ja Itaalia. Nii on Marimaa pealinna Joškar-Ola keskus ehitatud tema võimuloleku ajal kummaliseks seguks Antwerpeni-Brügge ja Firenze ajaloolisest linnaarhitektuurist. Samuti armastas ta väga luuletada. Näiteks luges ta uhkelt oma luuletusi Paul Rubensi ausamba avamisel. Tema loojanatuur avaldub ka Marimaa lipul ja vapil, mis kujundati tema juhendamisel.

Markelovi ametiajal halvenes vabariigi majanduslik ja ka mari rahva olukord. 2005. aastal võttis europarlament vastu resolutsiooni, milles taunis mari rahva õiguste ja inimõiguste rikkumist ning sõnavabaduse piiramist. Sellest hoolimata muutus Mari vabariik peagi Venemaa vaeseimaks regiooniks, kus viimastel aastatel vähenesid isegi kooliõpetajate palgad. Eriti suur on eelarve defitsiit ja riigivõlg on suurenenud võrreldes tema valitsemise algusajaga kolm korda.

Markelovi lahkumist või isegi vallandamist ootasid paljud. Marimaa ajakirjanikud kirjutavad, et harva on näha nii palju õnnelike nägudega inimesi, justkui oldaks vabanetud hirmsa rõhuja paine alt. Markelovi asemel määrati Mari Eli riigijuhi kohusetäitjaks Aleksander Jevstifejev, kes varem töötas Moskva ringkonnakohtu esimehe asetäitjana.

Putin_vladimir_Mari_El
Venemaa president Vladimir Putin ja Mari Eli riigipea kohusetäitja Aleksander Jevstifejev. Allikas: kremlin.ru

Fenno-Ugria

 

Loe veel:
Маркелова убрали с должности главы Марий Эл (o6.04.2017)

Путин назначил Евстифеева врио главы Марий Эл (06.04.2017)

Александр Евстифеев стал и. о. главы Марий Эл (06.02.2017)

Президент России Владимир Путин подписал Указ «О досрочном прекращении полномочий Главы Республики Марий Эл» (06.04.2017)

Задержан и этапирован в Москву (13.04.2017)

Экс-главу Марий Эл Леонида Маркелова задержали за взяточничество (13.04.2017)