Jäta menüü vahele
07.11.2022

Mari El-i valitsusjuhi asetäitjateks määrati marid

Üks neist on varasem kultuuri- ja rahvuspoliitika minister, mäemarilane Mihhail Vasjutin. Teine, niidumarilane Jevgeni Kuzmin oli eelnevalt kohaliku seadusandliku kogu asespiiker. Ta on juhtinud ka mari keele-, kirjanduse- ja ajalooinstituuti.

Mari El vabariigi liider Juri Zaitsev juhtis enne praegusesse ametisse astumist Kalmõki vabariigi valitsust. Mari riigipeaks kandideeris ta üksikkandidaadina, kuid tal oli partei Ühtne Venemaa toetus. Zaitsevit on nimetatud Putini sõduriks. 2022. aasta septembris Mari El-i vabariigis toimunud riigipea valimistel kogus ta 82% häältest.

Nüüd on Zaitsev pikalt tegelenud oma meeskonna moodustamisega. Vanadest ministritest jäid mitmed alles – näiteks pooleldi mari rahvusest minister Konstantin Ivanov. Kuid osa uutest ministritest on ikka veel kinnitamata.

Samas toimusid valitsuses struktuursed muudatused. Neist huvipakkuvaim on, et riigipeal on koguni kuus asetäitjat ja nendest kaks on esimesed asetäitjad, mõlemad marid. Mäemarilane Mihhail Vasjutin on pikalt olnud riigipea asetäitja, varem oli ta kultuuri- ja rahvuspoliitikaminister. Niidumarilane Jevgeni Kuzmin oli kohaliku seadusandliku kogu asespiiker, varem aga on juhtinud mari keele-, kirjanduse- ja ajalooinstituuti. 

Ka asetäitjad Aleksander Salnikov ja Stepan Vorontsov on Mari vabariigis sündinud. Seega “varjaage” – nii kutsutakse Venemaal mujalt tööle asunuid – on kaks: Kalmõki vabariigi endine majandusminister Dmitri Troitski ja Saraatovist saabunud Olga Feodorova. Sama taustaga on ka mitmed varasemad Mari El vabariigi valitsusjuhi juhtivatest ametnikest.

täpsemalt