Jäta menüü vahele
22.03.2018

Karjala keskvalimiskomisjon keeldus trükkimast vepsakeelseid valimissedeleid

Karjala keskvalimiskomisjon keeldus trükkimast Vene Föderatsiooni presidendi valimiste sedeleid vepsa keeles.  Algatuse tegi taas aktivistiderühm “Karjala keelele ametlik staatus Karjalas”.

Viimaste hinnangul võimaldavad kehtivad seadused trükkida valimissedeleid Vene Föderatsiooni rahvaste keeltes nende kompaktsel asualal ning vajaduse korral. Vepsade kui väiksearvulise põlisrahva staatus oma rahva kompaktsel asualal on täpselt määratletud Venemaa föderaaltasandil.

Karjala keskvalimiskomisjoni esimees Aleksei Bahhilin seevastu leidis, et “vajadus” kõnealusel juhul oleks olukord, kus kogu rahvusrühm ei valda vene keelt sel määral, et suudaks aru saada venekeelsest sedelist.

Venemaa presidendivalimiste valimissedel, mida karjala ja vepsa keeles ei trükitud. FOTO: Donat Sorokin/TASS/Scanpix.

Karjala aktivistid kommenteerisid otsust järgnevalt: “Sellise meelevaldse seaduse tõlgendusega rikkus Karjala keskvalimiskomisjoni esimees Karjala vabariigi põlisrahvaste õigusi seoses osalemisega valimistel ja referendumitel oma kompaktsel asualal, luues olukorra, kus ühed Venemaa rahvad saavad kasutada oma emakeelt valimisprotsessis, samas kui teised, st Karjala põlisrahvad, ei saa.”

Otsusele eelnes Karjala keskvalimiskomisjoni vastuseis aktivistide eelnevale päringule, milles paluti nii karjala kui ka vepsa keele kasutamist valimissedelitel. Toona tõi vabariiklik rahvuspoliitika ministeerium põhjenduseks, et Karjala vabariigis puuduvad normatiivaktid, mis määratleksid kõnealuste Venemaa rahvaste kompaktsed asualad vabariigi territooriumil. Aktivistid vaidlustasid seda eelkõige vepsade osas, kelle kompaktne asuala on föderaaltasandil vägagi täpselt määratletud. Kuid nagu näitas Karjala keskvalimiskomisjoni otsus vepsa keele kohta, on põhjused nende keelte mittekasutamiseks valimissedelitel ilmselt mujal ja sügavamad.

Allikas: Карельский ЦИК отказался печатать бюллетени на вепсском языке (Nazaccent.ru, 13.03.2018)