Jäta menüü vahele
27.03.2020

ETV2 toob ekraanile saate “Unustatud rahvaste jälgedes”

ETV kaamera jälgis muusikarännakut, mille tegid läänemeresoome rahvaste asualadele kammerkoor Collegium Musicale ja Fenno Ugria Asutuse liikmed.

Allikas: Collegium Musicale FB

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja soome-ugri rahvastega koostööd edendav organisatsioon Fenno Ugria käisid külas meie sugulasrahvastel – isuritel, vadjalastel, vepslastel, karjalastel, ingerisoomlastel ning liivlastel, et laulda Veljo Tormise loodud kooritsüklit “Unustatud rahvad”.

Kuueosaline kooritsükkel on loodud aastail 1970-1989 ning selle aluseks on läänemeresoome rahva runolaulud. Tsükli moodustavad “Liivlaste pärandus”, “Vadja pulmalaulud”, “Isuri eepos”, “Ingerimaa õhtud”, “Vepsa rajad” ja “Karjala saatus”.

Retke läänemeresoome rahvaste asualadele tegi kaasa ka ja salvestas ka ERR-i võttegrupp. Telesaade sellest jõuab ETV2 ekraanile pühapäeval, 29. märtsil kell 13.10. Saade on nähtav ka ETV2 veebikeskkonnas.

Kontserdisari “Unustatud rahvaste radadel” valmis EV100 kingitusena meie väiksematele hõimurahvastele. Sarja eesmärk on tutvustada helilooja Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetada meie paljukannatanud hõimlasi oma kultuuri hoidmisel. Tallinnas tegutsev kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme.

ETV2s eestrisse minev ülevaade on tehtud viimasest kahest reisist. Saate “Unustatud rahvaste jälgedes” režissöör on Erle Veber ja operaator Meelis Kadastik. Saate toimetas Ruth Alaküla.

Kammerkoor on tänaseks teinud ühtekokku neli reisi:

  1. 2017 suvi –”Karjala radadel” viis koori Ida-Soome kaudu Valge mere Karjalasse (Viena Karjalasse) lõppsihiga soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi.
  2. 2018 suvi – külastati aunusekarjalasi ja vepslasi Karjala vabariigi lõunaosas ning ingerisoomlasi.
  3. 2018 sügis – liivlaste asualadele Läti vabariigis ja osaleti soome-ugri festivalil Riias.
  4. 2019 suvi – isurite ja vadjalaste asualad.