Jäta menüü vahele
07.09.2018

Collegium Musicale viib Tormise soome-ugri festivalile Lätis

Festivali põhisündmus algab 8. septembril kell 16 Riia Läti Seltsihoones seminariga, mis keskendub soome-ugri rahvaste muusikalisele pärandile ja selle kaasaegsele interpretatsioonile.

7.-9. septembril 2018 toimub Lätis soome-ugri rahvaid tutvustav festival, mida korraldatakse Fenno-Ugria Asutuse, Riia Läti Seltsi ja Liivlaste Liidu eesvedamisel juba viiendat korda. Seekord on festivali põhiesinejaks tippkammerkoor Collegium Musicale, kes jätkab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud sarja ”Unustatud rahvaste radadel”, külastades liivlaste asualasid.

Collegium Musicale reiside aluseks on Eesti helilooja Veljo Tormise (1930–2017) läänemeresoome rahvaste rahvamuusika põhjal loodud kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, millest Liivimaal kantakse tervikuna ette „Liivlaste pärandus“ ja läbilõige teistest osadest. Kontsertidel löövad kaasa ka kohalikud koorid ja ansamblid.

Festivali algabki liivlaste asualadel Kura poolsaarel. 7. septembril kell 20 annab Collegium Musicale kontserdi Dundaga lossis, järgmisel hommikul tutvutakse 1939. aastal Eesti, Soome ja Ungari ning Läti Vabariigi toetusel valminud liivi rahvamajaga ja liivi küladega.

Festivali põhisündmus algab 8. septembril kell 16 Riia Läti Seltsihoones seminariga, mis keskendub soome-ugri rahvaste muusikalisele pärandile  ja selle kaasaegsele interpretatsioonile. Sellel esinevad Ģirts Gailītis (Läti), Maari Kallberg (Soome), Dávid Farkasházi (Ungari) ja Taive Särg (Eesti), kes kõneleb Veljo Tormise mõjust läänemeresoome rahvaste muusika taasavastamisel.

Õhtusel kontserdil on kandev osa kammerkooril Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhatusel. Koos nendega astuvad üles liivi lauluselts Līvlist, Zigurds Ete ja Maija Kronberga eestvedamisel, läti folkgrupp Skandinieki  Julgī Stalte juhendamisel, kammerkoor Lōja dirigent Ģirts Gailītise juhatusel Salaspilsist ja Riia Läti Seltsi segakoor Ārijs Šķepasts’i juhatusel.

Pärast kontserti toimub tantsu- ja laulutöötuba​, mida viivad läbi Ernests Spīčs and Julgī Stalte. Esinejatel ja külalistel on võimalus degusteerida rahvuslikke suupisteid, peolaua on ette valmistanud  Eesti, Soome ja Ungari suursaatkonnad.

Pühapäeval, 9. septembril suundutakse Salaspilsi, kus antakse kell 11 kontsert botaanikaaias. Seejärel tutvutakse liivi legendaarse juhi Ako mälestussambaga ning liivlaste ekspositsiooniga Daugava muuseumis.

Ettevõtmist toetavad Eesti Vabariigi riigikantselei EV100 välisprogramm, Riia Linnavalitsuse hariduse-, kultuuri- ja spordiosakond, Riia Eesti, Soome ja Ungari saatkonnad ja Metsä Forest (Läti-Soome).

Eesti Vabariik 100 välisprogrammi kuuluv kontserdisari “Unustatud rahvaste radadel” on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuri elushoidmisel. Liivimaa kontserdid on pühendatud ka Läti vabariigi 100. aastapäevale.

Reisi peakorraldajaks on MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja sellel osaleb ka Eesti rahvusringhäälingu elamussaadete võtterühm.