Jäta menüü vahele
15.06.2022

Karjalased pidasid rahvusvahelist laulupidu

Vene föderatsioonis kestva rahvaste kultuuripärandi aastal võttis Karjala vastu 80 laulukoori Peterburist, Leningradi, Jaroslavli, Vladimiri ja Tveri oblastitest ning Komi vabariigist. Peo muutis rahvusvaheliseks Valgevene koori osavõtt.

11.–13. juunil toimus Karjala pealinnas Petroskois (vn Petrozavodsk) rahvusvaheline laulupidu. Venemaa Föderatsioonis kestva rahvaste kultuuripärandi aastal võttis Karjala vastu 80 laulukoori Peterburist, Leningradi, Jaroslavli, Vladimiri ja Tveri oblastitest ning Komi vabariigist. Peo muutis rahvusvaheliseks Valgevene koori osavõtt.

Karjalaine pajopruazniekku Petroskoil @YouTube

Osalenud koorid tase oli väga erinev, esinejate hulgas olid nii asjaarmastajaid kui ka professionaalseid kollektiive. Kõrvuti esinesid nii Karjala rahvuslik laulu- ja tantsuansambel Kantele ja Peterburi ülikooli akadeemiline koor kui ka vepslaste rahvakoor.

Venemaa iseseisvuspäeval – 12. juunil – toimus Petroskois Kirovi väljakul laulupeo peakontsert. 22 laulu esitanud ühendkooris laulis 2000 lauljat, neid saatis jouhikko– ja kandlemängijatest koosnev Karjala rahvusorkester. Esmakordselt osales sel laulupeol ka lastekooride ühendkoor ning koore juhatasid vabariigi parimad koorijuhid. Õhtuti esinesid linna kultuurimajas vabariigi tuntuimad diskorid.

Kõigil kolmel päeval oli huvilistel võimalik külastada ka suurt käsitöölaata, kus kõige muu hulgas valmistati muusikainstumente ja korraldati pilliõpetuse töötubasid. Linnaväljakutel esinesid Skylark ja teised Karjala tuntumad folkansamblid. 

Festivali viimasel päeval toimus rahvusmuuseumis dirigentidele ja muusikakollektiivide juhtidele mõeldud ümarlaud, kus arutati koorilaulu arenguga seotud küsimusi. Akadeemilised ülikoolide koorid aga andsid Karjala filharmoonia saalis tasuta kontserdi.

Sortavalast 1896. aastal alguse saanud soome laulupidude traditsiooni taastasid 2012. aastal erinevad karjalaste ühendused nii Soomes kui Karjalas. Pidu on toimunud erinevates Karjala linnades, teiste hulgas ka Joensuus ja Nurmeses. Eelmine laulupidu korraldati 2019. aastal aga Sortavalas.