Jäta menüü vahele
13.07.2018

Kammerkoor Collegium Musicale reisis “Unustatud rahvaste radadel”

Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale ja soome-ugri rahvastega koostööd edendav organisatsioon Fenno-Ugria jätkasid 2018. aastal sarja ”Unustatud rahvaste radadel”. Esimene teekond ”Karjala radadel” viis koori Ida-Soome kaudu Valge Mere Karjalasse (Viena Karjalasse) ning selle lõppsiht oli soome-ugri kultuuripealinn 2017 Vuokkiniemi. Aastal 2018 külastati esimesel reisil aunusekarjalasi ja vepslasi Karjala Vabariigi lõunaosas ning ingerisoomlasi.  Ees on ootamas veel retk vadjalaste ja isurite juurde  Leningradi oblastis. 7.-8. septembril tehakse retk liivlaste asualadele Läti Vabariigis ja osaletakse soome-ugri festivalil Riias. 

Ettevõtmise aluseks on Eesti ühe mainekama ja omanäolisema helilooja Veljo Tormise (1930–2017) kuueosaline kooritsükkel „Unustatud rahvad“, mille moodustavad „Liivlaste pärandus“ , „Vadja pulmalaulud“ , „Isuri eepos“, „Ingerimaa õhtud“ „Vepsa rajad“ ja „Karjala saatus“. Sari valmis aastatel 1970–1989 kuue läänemeresoome rahva runolaulude põhjal. Kontserdiretkedel läänemeresoome rahvaste asualadele esitatakse läbilõige kõikidest osadest kuid mõni osa ka tervikuna. Kontsertidele on kutsutud kaasa lööma kohalikke rahvamuusikuid ja ansambleid.

15. juulil kell 13 esitas koor tsükli ”Ingerimaa õhtud” ingerisoomlaste ajaloolises Gubanitsõ (Kupanitsa) kirikus. Kell 16.30 toimus suurem kontsert Taitsõ (Taaitsa) kultuurikeskuses. Edasi viis teekond vepslaste juurde, kus esineti 16. juulil kell 19 Rõbreki (Kaleg) küla kultuurimajas. Järgmisel hommikul külastati Šoutjärvis vepsa muuseumi ja kohtuti kohaliku vepsa kooriga. 17. juulil kell 19 andis koor kontserdi Vieljärvis (Vedlozeros), mis on tuntud tänu seal kodanikualgatuse korras loodud karjala keele säilitamise keskusele Karjalan Kielen Kodi.

Eesti Vabariik 100 välisprogrammi kuuluv kontserdisari “Unustatud rahvaste radadel” on mõeldud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul meie väiksematele hõimurahvastele, tutvustamaks Veljo Tormise loomingut ja Eesti koorilaulukultuuri ning toetamaks neid oma kultuuri elushoidmisel. Karjala vabariigi kontserdid on pühendatud ka Karjala vabariigi 100. aastapäevale.

Reisil osales ka Eesti rahvusringhäälingu elamussaadete võtterühm.

Kontserdireisid korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus, toetab riigikantselei.

Tallinnas tegutsev kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, erilisel kohal on eesti heliloojate looming. Peale a cappella teoste esitatakse suurvorme.

Koori seitsme tegevusaasta sisse jäävad kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Hollandis ja Jaapanis, sh osalesid koori Tokyo kontserdil ka Arvo Pärt ja Erkki-Sven Tüür. Aasta 2017 tõi kontserdid kuues välisriigis, eesti heliloojatest esitati enim Veljo Tormise loomingut.  Sama aasta oktoobris võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi “Let the People Sing” grand prix. Aasta 2018 algas kontserdireisiga Liibanoni ja Kreekasse, suvi toob retke Venemaale ning sügisesse jäävad kontserdid Liivimaal ja Poolas.
Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral aasta koori tiitliga (2017, 2014 ja 2011).