Jäta menüü vahele
16.02.2022

Venemaa Föderatsiooni valitsus kinnitas põliskeelte kümnendi tööplaani

Ühtekokku on tööplaanis üle 60 ürituse, mis on jagatud kuueks temaatiliseks osaks: avalik haldus, haridus ja õpetajate ettevalmistus, teadus, digitaliseerimine ja raamatute kirjastamine.

Venemaa Föderatsiooni valitsus kinnitas ÜRO poolt väljakuulutaud põliskeelte kümnendile pühendatud aastaplaani. Kava raames on plaanis arendada rahvuskeelseid klaviatuuripaigutusi, fonte ja mobiilrakendusi, luua virtuaalne põlisrahvaste muuseum, korraldada põlisrahvaste teatritele ringreise. Kokku on tööplaanis üle 60 ürituse, mis on jagatud kuueks temaatiliseks osaks: avalik haldus, haridus ja õpetajate ettevalmistus, teadus, digitaliseerimine ja raamatute kirjastamine. 

Rahvusvaheline põlisrahvaste keelte aastakümne avasündmus toimub on 18. veebruaril, mis toimub ülevenemaaline etnoetteütlus

Osa üritusi planeeritakse korraldada regulaarselt iga paari aasta tagant, näiteks põlisrahvaste keelte säilitamise probleemidele pühendatud konverentsi. Konverents hakkavad korraldama Venemaa Föderatsiooni rahvusasjade föderaalagentuur, Venemaa Föderatsiooni välisministeerium ja UNESCO programmi “Informatsioon kõigile” Venemaa komitee.

Iga kolme aasta tagant viiakse läbi Venemaa Föderatsiooni põlisrahvaste emakeelte ja kirjanduse õpetajate kongess, esimene neist toimub juba 2022. aastal. Venemaa regioonid töötavad aga põlisrahvaste aastakümne läbiviimiseks välja tegevuskavad, mis kestavad 2032. aastani. 

Venemaa Föderatsiooni haridus- ja teadusministeerium korraldab igal aastal teaduslikke uuringuid põlisrahvaste sotsiolingvistilisest olukorrast. Põlisrahvaste aastakümne kuulutas ÜRO Peaassamblee välja 2019. aastal, Venemaa Föderatsioon hakkas riikidest esimesena seda initsiatiivi ellu viima.