Jäta menüü vahele
31.08.2016

Suri vepsa kirjanik Anatoli Petuhhov

Vologdas suri 30. augustil 82. eluaastal Venemaa kirjanike liidu liige, vepsa kirjanik ja ajakirjanik Anatoli Petuhhov.

Anatoli Petuhhov, allikas http://vologda.jjew.ru
Anatoli Petuhhov

Anatoli Petuhhov sündis 2. novembril 1934 Vologda oblasti Šimjärve külas. Ta lõpetas 1953. aastal Belozerskis pedagoogika-    kõrgkooli ja seejärel Leningradi kõrgema parteikooli ajakirjandus- osakonna. Petuhhov töötas mitme Vologda ja Omski oblasti ajalehe juures. Alates 1965. aastast elas ta Vologdas.

1950ndate keskel ilmusid ajakirjas “Kipinä” Petuhhovi esimesed luuletused, mis olid pühendatud lastele ja loodusele. Elukutselise kirjanikuna tegutses ta alates 1968. aastast. Kirjutas ta peamiselt vene, aga ka vepsa keeles. Oma teostes käsitleb Petuhhov tänapäeva külaelu ja selle traagikat: ääremaastumist ja külade väljasuremist.

Petuhhov oli praeguse vepsa kirjakeele üks loojaid. Ta oli koos akadeemik Paul Aristega 1972. aastal ilmunud esimese akadeemilise vepsa-vene sõnaraamatu toimetaja ning osales hiljem mitme vepsakeelse õpiku koostamises. 1990. aastal valiti ta Vene NFSV rahvasaadikuks ja ta töötas ülemnõukogus põlisrahvaste arendamise komisjoni aseesimehena. Ta on pälvinud Rahvaste Sõpruse ordeni.

Anatoli Petuhhov maetakse 1. septembril.

Allikas: jjew.ru