Jäta menüü vahele
03.04.2021

Vepsa etnograafiamuuseumis avati mälestusnäitus

Allikas: nmrk.karelia.ru

Šoutjärvi külas (Šeltozero) asuvas maailma ainukeses vepsa etnograafiamuuseumis avati 26. märtsil näitus “Sinu nimega … Pühendatud esimese Vepsa muuseum-filiaali juhataja Aleksander Pavlovitš Maksimovi 90. sünniaastapäevale”.

Näitusel on väljas Aleksander Maksimovi isiklikud asjad, perekonna reliikviad, aga ka fotod, dokumendid ja eksponaadid, mis tunnistavad erinevaid tähtsündmusi Äänisjärve ääres elavate vepslaste 50 aastases ajaloos. Näitus jääb avatuks detsembri lõpuni.

Aleksander Maksimovi elu tähtsaim töö oli vepsa muuseum. 1980. aastal sai temast Karjala riikliku koduloomuuseumi Šoutjärvi osakonna direktor. 1987. aastal sai osakonnast filiaal ja selle aja jooksul olid muuseumi arheoloogia-, dokumendi- ja fotokogud märkimisväärselt täienenud. 1991. aastal aga avas ta uue ekspositsiooni uhkes kaupmees Melkini majas, mida saab külastada ka praegu. Maksimov suri 1996. aastal.

Muuseum kannab Rjurik Lonini nime, sest Vepsa etnograafiamuuseumi asutamise mõte kuulub Rjurik Loninile (1930-2009). Muuseum avati 1967. aastal.

1980. aastatel kui algas võitlus vepsa keele pärast, olid palju nõus hülgama vepsa keelt kui oma aja ära elanut. Samas oli ka teisiti mõtlejaid, vepsa keele- ja kultuuripärandi kaitsjaid hakkas juhtima initsiatiivgrupp, kuhu kuulusid Rjurik Lonin ja Aleksander Maksimov. Initsiatiivgrupp seisis selle eest, et koolides õpetataks vepsa keelt, samuti olid nad Vepsa kultuuriseltsile aluse panijad. Nendele kuulus ka idee esimesest rahvuslik-territoriaalsest vallast – Vepsa rahvusvallast Vene Föderatsioonis, samuti esimesest vepsa ajalehest Kodima (Kodumaa). Tänu neile jäi Šoutjärvi külla ja sai muuseumile kaupmees Melkini maja, kus ta praegu asubki.

Allikas: karelia.ru