Jäta menüü vahele
12.08.2016

Siberi katku levikule Jamalil pandi piir

Juuli keskel Jamali-Neenetsi autonoomses ringkonnas Jamali rajoonis puhkenud Siberi katku ehk antraksi puhangule on suudetud piir panna. Uusi haigestunuid ei ole ning 10. augusti seisuga oli haiglast välja kirjutatud 27 patsienti ja ravil viibis veel 13 inimest. Salehardi haigla nakkusosakonnas viibis jälgimisel veel 57 inimest, neist 31 lapsed.

Surnud põhjapõder
Surnud põhjapõder

Vaktsineeritud on 1568 inimest ning jätkub põhjapõtrade vaktsineerimine. 10. augustiks oli vaktsineeritud juba 96 262 põhjapõtra. Hävitatud on 1837 põdrakorjust. Kuumade ilmade tõttu sulasid igikeltsast välja Siberi katku bakterid, mis võivad  külmunud inimkehadel ja korjustel sula oodates säilida sadu aastaid. Jamalil tõusis õhutemperatuur kohati 35 °C. Loomadelt levis katk inimestele. Taud nõudis rohkem kui 2300 põhjapõdra elu ning hukkus ka 12aastane neenetsi poiss.

Nakkuspiirkonnas kuulub hävitamisele kogu inimeste vara: põletatakse tšummid, nartad ja haiguse tõttu surnud või hukatud põhjapõdrad. Oma vara kaotanud perede toetuseks on ringkonnavalitsus eraldanud 96 miljonit rubla (umbes 1,3 miljonit eurot). Kuigi summa tundub suur, on see siiski väike arvestades inimeste hulka, kes kaotasid kogu oma vara, ja kaugpõhja piirkonna hinnataset. Neenetsist pereisa Vladimir Japtik hindab, et kogu suurele perele tundraeluks vajaliku varustuse ostmiseks kulub umbes 5 miljonit rubla. Humanitaarabina on seni saadud presenti, madratseid ja patju, kuid paljud neenetsid on sunnitud esialgu linna jääma, sest tundras elamiseks ei ole neil vahendeid. Haiglast välja kirjutatutele on eraldatud internaatkooli korpus.

Kui 15. juulil hakkasid põhjapõdrad massiliselt surema, ei pööranud ametivõimud vaatamata neenetsite abipalvetele sellele veel tähelepanu, sest kuumuse tõttu on põhjapõtru varemgi surnud. Kuid kui 23. juulil ilmnesid Siberi katku tunnused esimestel inimestel, sealhulgas lastel, asuti tegutsema. Järgmisel päeval toimus ringkonna asekuberneri juures kinnine kriisikoosolek, kus pandi paika haigusega võitlemise plaan. Tundrasse saadeti veterinaarid, arstid ning sõjaväe radiatsiooni, keemilise ja bioloogilise kaitse üksused. Haiglasse viidi 96 tundraelanikku, kellest Siberi katk diagnoositi 24 inimesel. Neist üht ei suudetud päästa.

Allikad: finugor.ru, ArcticInfo