Jäta menüü vahele
04.06.2021

Rahvusvahelise soome-ugri kurtide festivali sümbol on rääkiv lind

22.-25. juulini Saranskis toimuval festivalil osalevad teiste hulgas ka eestlased. Tipphetk on vaegkuuljatest artistide galakontsert.

Festivali jaoks kujundati logo, mille mõtles välja viipekeelt valdav ja kuuljatele tõlkiv spetsialist Ljudmila Kijaikina, kujundas aga disainer Jevgeni Sedoikin. Festivali initsiaatoril Olga Zubarovskajal (fotol) tuli algselt idee, et peaks sümboliks leidma midagi sellist, mis ühendaks kõiki soome-ugri rahvaid. Selleks sümboliks valiti veelind, elu tekke sümbol. Logo värvidena kasutati mordva lipu värve. Linnu tiivad on sarnased inimese peopesale, mis on vajalikud kurtide omavaheliseks suhtlemiseks. Embleemil kujutatud punast värvi tiib tähendab rahvusvahelises viipekeeles “me armastame teid“ ja sinine tiib ütleb “tere tulemast, tere”. Linnu kohal olev päikesemärk tähendab valgust, soojust ehk elu alget.

Mordva vabariigi pealinnas esmakordselt toimuvast foorumist võtavad osa loominguliselt andekad kurdid, kes esindavad seitset välisriiki ja erinevaid Vene Föderatsiooni regioone. Nad tutvustavad linnaelanikele oma rahvastele iseloomulikku kunsti, räägivad kultuuritraditsioonidest ja demonstreerivad käsitööd. 

“Viipekeel on paljudele emakeel, enamikule ka ainuke keel. Paradoks on selles, et nad on nagu riik riigis, sest oma puude tõttu peavad nad rohkem suhtlema omavahel ega saa seda teha teistest piirkondadest pärit inimestega. Festivali mõte ongi võimaldada andekate, kuid oma kuulmispuude tõttu piiratult suhtlevate inimeste läbikäimist,” kirjeldas ajalehele Izvestija Mordovii festivali ideestikku ja tagamaid Olga Zubarovskaja.

“Vene Föderatsioonis on nii, et ühe regiooni lapsed käivad sama regiooni ainukeses kurtidele mõeldud lasteaias ja siis õpivad taas selle regiooni samas spetsiaalses koolis. Nii tunnevad regiooni kurdid üksteist, kuid nad ei tunne teisi. Ka üritused toimuvad vaid neile, kuid teised üritused pole kurtidele kätte saadavad. Sellepärast on suhtlemine teistest vabariikidest pärit kurtidega väga rõõmus sündmus, mis aitab suhtlussfääri laiendada,” kinnitas ta.

Festival kannab nime “Soome-ugri kultuuride vaikuse imeline maailm”.

Neli päeva kestva festivali korraldajaks on Vene Föderatsiooni kurtide ühing Mordva Vabariigi osakond ja finantseerimine toimub Vene Föderatsiooni presidendi fondi toel, kust eraldati 3 miljonit rubla ehk umber 35 000 eurot. Lisaks toetavad üritust kohalikud ettevõtjad, näiteks pakub hotell külalistele soodsamat majutusteenust.

Külalistele korraldatakse ekskursioone, näiteks kuulsasse ersa puukäsitöömeistrite Podlesnaja-Tavla külla ja osaletakse rahvuslikel spordimängudel. Festivali tipphetkeks kujuneb Zubrovskaja sõnul soome-ugri rahvaste rahvariiete tutvustus ja kurtidest artistide galakontsert. Festivali õnnestumise nimel on tehtud mitu kuud eeltööd. Muuhulgas pidid sündmuses osalevad vabatahtlikud läbima kolmekuulise viipekeele kursuse. Lõpptulemusena saab iga delegatsioon ladusama suhtluse võimaldamiseks endale kaks saatjat: üks neist on viipekeele kursused läbinud kuulja ja teine on viipekeelt soravalt valdav saatja.

Festivalile kogunevad Komi, Mari, Mordva ja Mari vabariikide, Handi-Mansi autonoomse ringkonna ja Taga-Baikali krai kurdid. Välisriikidest oodatakse külalisi Eestist, Soomest, Ungarist, Norrast, Rootsist, Lätist ja Rumeeniast. Oma rahvaste omapärast kunsti tutvustavad sümboolselt 13 delegatsiooni.

Izvestija Mordovii