Jäta menüü vahele
03.02.2020

Vadja keelest Paul Ariste 115. sünniaastapäeva puhul hõimuklubis

Ettekandega „Paul Ariste ja tema vadja päevikud“ esineb folklorist Ergo-Hart Västrik.

Kolmapäeval, 5. veebruaril 2020 kell 17 koguneb Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6, Tallinn) hõimuklubi. Ettekandega „Paul Ariste ja tema vadja päevikud“ esineb folklorist Ergo-Hart Västrik.

Vadja keele, eesti keele lähima sugulaskeele uurimine oli akadeemik Paul Ariste (03.02.1905–02.02.1990) meelisharrastusi. Ta käis järjepidevalt vadja külades rahvaluulet kogumas ning pidas oma käikude kohta päevikut. Ariste 100. sünniaastapäevaks anti need välja eraldi raamatuna  „Vadja päevikud 1942–1980“ (koost Ergo-Hart Västrik, Eesti Kirjandusmuuseum, 2005).

Hõimuklubis räägib folklorist Ergo-Hart Västrik sellest, mis teda Paul Ariste vadja päevikute väljaannet koostades kõige enam üllatas ja mis kasu on neist Ariste vadja keelt ja rahvaluulet puudutavate kirjapanekute mõtestamisel.

Ergo-Hart Västriku sõnul on Paul Ariste vadjaaineline pärand unikaalne: päevikutes rullub lahti vadja rahva saatus 20. sajandil ning ärkavad ellu keelejuhid, kellega kohtumisi Ariste on järjekindlalt dokumenteerinud. Peeter Olesk on aga Ariste vadja päevikute väljaande järelsõnas kirjutanud: „Paul Ariste eesmärgiks oli talletada võimalikult kõik vadjapärane mõõtkavas mõtlemine-keel- kombestik. Ta ei kogunud vadja külasid ja peresid tühjaks esemetest, mis kuulusid vadjalaste argipäeva, ta ei teinud Vadjamaad lagedaks. Ta kirjutas Vadjamaa puhtaks.“

Hõimuklubis saab vaadata ka telesaadet „Akadeemik Ariste kaks armastust: vadjalased“ (Madis Arukask, Taisto Raudalainen,  ETV, 2001, 23 min).

Ergo-Hart Västrik (sünd 26.06.1972) on Tartu ülikooli  humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna, kultuuriteaduste instituudi ning eesti ja võrdleva rahvaluule dotsent.

Korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Eesti Keele Instituut

Toetajad: Tallinna Kultuuriamet, Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programm

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse pressiteade, 03.02.2020