Jäta menüü vahele
17.10.2020

Hõimupäevade peakontsert Tallinnas toob publiku ette ainulaadse kontsertlavastuse

Laval on noorte segakoor Vox Populi. Ruudu Rahumaru foto.

Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses jõuab pühapäeval, 18. oktoobril publiku ette ainulaadne kontsertlavastus “Soome-ugri maastikud”, milles osalevad segakoor Vox Populi ja hõimurahvaste pärimumuusikud.  Soome-ugri rahvaid tutvustavate Hõimupäevade peasündmus teeb kummarduse helilooja Veljo Tormisele. Ettekandele tuleb ka päris uus kooriteos, mille autor on helilooja Pärt Uusberg. Õhtu algab kell 17, piletid on müügil.

Kontserdi lavastaja Anne Türnpu on õhtut iseloomustades öelnud, et juttu tuleb unustatud asjades ja publiku ees avanevat lugu aitavad jutustada linnud, karud, inimesed ja muus loomad.

“Meil ja meie hõimurahvastel on laialt levinud uskumus, et rändlindudel on tihe side teispoolsusega. Mõned lausa arvavad, et nad tulevadki kevadel surmariigist tagasi. Sellega haakub ka liivlaste lindude äratamise komme ja laul. Samas peavad hõimurahvad, ka meie, aga eriti handid, oma lähisuguslasteks hoopis karusid. Sellest hoolimata pidid meie esivanemad toidu saamiseks neid loomi tapma ja tapetud karule korraldati (handid korraldavad siiamaani) mitmepäevased peied. Karule lauldakse laule ja näidatakse etendusi. Nii lepitatakse karu inimestega ning aidatakse karu hingedel kehast lahkuda. Kui seda ei juhtu, võib lõppeda karude sugu ja satub ohtu kogu maailmakord,” annab Türnpu meeleoludest aimu.

Helilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale pühendatud kontserdi lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik on Kairi Mändla.

Kontserdil kõlavad Veljo Tormise koorilaulud tsüklist “Soome-ugri maastikus” ja tsüklist “Unustatud rahvad”. Esmakordselt saab laiem publik kuulda ka helilooja Pärt Uusbergi uut koorilaulu “Pyhä pihlaja”, mis on loodud ingerisoome murdetekstile. Ettekande teeb segakoor Vox Populi, dirigeerib Janne Fridolin. Soomeugri pärimusmuusikute hulgas on aga laulikud Maria Korepanova, Nikolai Anisimov, Anna Makeev, Laura Šmideberga, folkansambel PásztorHóra Ungarist, vadja pereansambel Maaväči, udmurtide lauluansambel Ošmes ja karmoškamängija Pavel Kutergin, Tallinna Mari seltsi folklooriansambel ja Eesti-Mordva Seltsi ansambel Vastoma.

Kontserdi lõpetab meeleolukas tantsutuba, mida veab ungari ansambel PásztorHóra.
Fuajees on välja pandud ka soome-ugri käsitööd, ehteid ja raamatuid, mida saab osta sularaha eest.

Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Pileteid tuleb müüki ka kohapeal.
Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski. Haigustunnustega inimestel palume koju jääda! Täname mõistva suhtumise eest.

Milles uba?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heisakame hõimurahvaste auks ka riigilipud – sel aastal 17. oktoobril.

Hõimupäevad 2020 pakub nädala jooksul valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti.

Tee akkuna avõõ!*

* Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.