Prahas algas noorte fennougristide konverents
Alates 1984. aastast on IFUSCOt korraldatud igal aastal erinevas kohas. Tartus on toimunud IFUSCO 1990, 2012, 2018, Tallinnas 2000. Seekord võõrustab noori Tšehhi pealinn. Kohal on ka Eesti kõrgkoolides tudeerinud marid, udmurdid ja ersa.
Just praegu toimub Prahas iga-aastane fennougristikatudengite rahvusvaheline konverents IFUSCO (International Finno-Ugric Students’ Conference). Soome-ugri (uurali) keelte ja rahvastega seotud teemadega tegelevaid üliõpilasi on Soomest, Austriast, Tšehhist, Saksamaalt, Ungarist ja muidugi Eestist. Veebi vahendusel osalevad konverentsil ka 30 Venemaa soome-ugri rahvaste esindajat. Osalevad tudengid õpivad näiteks keeleteaduse, etnograafia, ajaloo, kirjanduse ja tõlketeooria erialal. Eestist sõitsid kohale Eesti kõrgkoolides tudeerinud marid, udmurdid ja ersa ning ka mõned eestlased.
IFUSCO on tõeline üliõpilaskonverents, mida korraldavad tudengid tudengitele. Seetõttu on see kujunenud noorte fennougristide kohtumispaigaks, kus peetakse ettekandeid, kuid jagatakse ka kogemusi sündmustest soome-ugri maailmas ja veedetakse üheskoos aega.
IFUSCO toimus esmakordselt 1984. aastal Göttingenis, seejärel on konverentsi korraldatud igal aastal erinevas kohas. Tartus on toimunud IFUSCO näiteks 1990, 2012, 2018, Tallinnas 2000. Seekord võõrustab noori Tšehhi pealinn Praha, kus konverents on toimunud ka 1993. aastal. Sealse ülikooli tudengitele on korralduses olnud toeks kunstiteaduskonna soome uuringute osakond.
2020. aastal jäi IFUSCO koroonapandeemia tõttu pidamata, 2021 toimus aga üksnes veebis. Seetõttu on korraldajad otsustanud hübriidvormi kasuks, mis võimaldab paindlikkust, kui tingimused kellegi jaoks ootamatult muutuma peaksid. Kahjuks Venemaa Ukrainasse sissetungi ja EL-i riikide kehtestatud viisapiirangute tõttu on Venemaa osalejate arv üsna madal – 30 inimest –, kuid arvestades keerulisi olusid, on see korraldajate hinnagul siiski hea tulemus. On ju nende peamine soov see, et kõik saaksid tunda rõõmu koosolemisest.
KAS TEADSITE, ET selle rahvusvahelise konverentsi maskott on permikomi rahvusloom ehk karu? Sest esimesena esitleti seda loomakest just nimelt Kudõmkaris ning sealt alates on karukesele lisatud iga rahva või usundiga seotud sümbol.