Jäta menüü vahele
11.10.2020

Põlvamaal toimuv hõimupäev tutvustab Eestis elavaid soome-ugrilasi.

Üks seekordsetest esinejatest: Udmurdi ansambel Jumšan Gur. Fotograaf Arp Karm.

Sel aastal tutvustavad Põlva maakonnas sugulasrahvaste kultuuri ja kombeid piiritaguste külaliste asemel Eestis elavad soome-ugri kollektiivid. Kohalik hõimupäev on osa Fenno-Ugria eestvedamisel toimuvast sündmustesarjast  Hõimupäevad 2020.

14. oktoobril annavad Põlva maakonna kahes koolis (Kanepi ja Räpina gümnaasiumis) külalistunde soome-ugri liikumise nooremat põlvkonda esindava, Fenno-Ugria noorteühendusest välja kasvanud MTÜ Hõimulõime noored. Vanematele klassidele mõeldud kohtumisel räägitakse hõimupäevadest ja soome-ugri rahvastest, õpitakse soome-ugri keelseid sõnu, tutvustatakse rahvariideid ja tutvutakse erinevate videote kaudu ka soome-ugri pärimus- ja popkultuuriga.

Sama päeva õhtul kell 19 on kõik huvilised oodatud Põlva Kultuuri- ja Huvikeskusesse juba traditsiooniks saanud hõimupäevade kontserdile. Kohalike setode eestvedamisel toimuva kontserdi peaesinejaks on Tartus tegutsev udmurdi ansambel Jumšan Gur, kes tutvustab peamiselt Lõuna-Udmurtiast pärit ehedaid rahvatantse ja laulumänge ning ka rahvamuusikat.

Jumšan Gur ehk Peoviis on Tartus õppivate ja elavate udmurtide poolt 2006. aastal loodud folklooriansambel, kuigi koos laulmas ja tantsimas on käidud juba 1996. aastast alates. Ansambli koosseis on tegutsemisaja jooksul pidevalt muutunud, kuna see koosneb peamiselt tudengitest. Samas on ansamblis ka staažikamaid osalejaid, kes on Tartus tegelenud udmurdi rahvakultuuriga ligi 20 aastat.

Lisaks udmurtidele esinevad kontserdil ka Põlva Seto Seltsi leelokoorid Madara ja Velo´, kes tutvustavad seto mitmehäälset laulutraditsiooni. Kontserdi teises osas on võimalus oma paarilisega koos tantsida pärimustantsu Mooste Rahvamuusikakooli pilliklubi järgi.

14. oktoobril kell 19 Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses toimuv kontsert on tasuta, korraldab Põlva Seto Selts koostöös Eesti rahvakultuuri Keskuse ja Fenno-Ugria asutusega.
Hõimupäeva toimumist rahastab Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.

Oktoobri kolmas laupäev on Eestis kuulutatud hõimupäevaks ning sellele eelneval nädalal toimuvad Fenno-Ugria asutuse eestvedamisel traditsioonilised Hõimupäevade sündmused üle-Eesti.

Lisainfo: Kati Taal
Eesti Rahvakultuuri Keskuse Põlvamaa rahvakultuurispetsialist
Hõimupäevade koordinaator Põlva maakonnas
telefon 5749 3451

Sündmus FB-s: https://fb.me/e/3xdYIf1bL