Jäta menüü vahele
05.07.2022

Põlisrahvad nõuavad Norilski kütusefirmalt 450 tuhat eurot

Nornikkeli kompanii vastu esitatud hagis nõuab kogukond 30 miljonit rubla, kuna kütusefirma on rikkunud põlisrahva õigust hoida oma kultuuri ja traditsioone.

Siberi naftareostus. Foto: Ilya Torgonskyi (Instagram)

Krasnojarski krai arbitraažikohtule esitas vastava hagiavalduse põlisrahvaste kogukond Katõginski (Катыгинский). Kogukonna esindaja andmeil reostas kompanii neile ajutiselt kasutada antud veekogud ja maapinna ning rikkus sellega põlisrahvaste õigust säilitada oma kultuur ja traditsiooniline elatusviis, mille aluseks on jahipidamine, kalapüük ja põhjapõdrakasvatus.

Varasemalt mõistis Vene Föderatsiooni keskkonnainspektsiooni eraldi hagi alusel niklit, pallaadiumi ja naftat tootvalt firmalt välja 146 miljardit rubla ehk u 2,5 miljardit eurot.

2020. aastal mai lõpul toimunud ulatusliku naftareostuse põhjustas Norilski linna lähedal asuvas elektrijaamas purunenud kütusepaak. Naftatöötlemisega tegeleva Nornickel tütarfirma hooletuse tõttu tekkinud avarii tagajärjel voolas piirkonna jõgedesse hulk kogus naftat, mis põhjustas suurt kahju põlisrahvaste traditsioonilisele majandusele. Eriti kannatas seeläbi kalapüük.

Kokku voolas 29. mail Taimõri poolsaarel Ambarnaja jõkke 20 000 tonni diislikütust, mistõttu värvus veekogu karmiinpunaseks. Ökoloogilise katastroofi tagajärjel sai kannatada ka kalarikas Pjasino järv ja tekkis Põhja-Jäämere reostuse oht. Vene Föderatsiooni põlisrahvastest elavad piirkonnas nganassaanid ja dolgaanid. Katastroofi järelmõjusid põlisrahvastele ja nende traditsioonilisele majandusele uuris erikomisjon.