Põliskeelte aasta hõimupäevi kajastas Aktuaalne Kaamera

Laupäeval tähistati hõimupäeva ja sel puhul on kogu nädala jooksul toimunud üle Eesti üritused, mis tutvustavad väikeste soome-ugri rahvaste keelt ja kultuuri. Just ohustatud keelte alalhoidmine on tänavuste hõimupäevade üks põhilisi fookusi.

Komi keel on üks soome-ugri keeltest, mille rääkijaid on maailmas praegu veidi üle 150 000. Veel 20 aastat tagasi oli neid pea poole rohkem, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

ÜRO on kuulutanud käesoleva aasta põliskeelte aastaks ja ka tänavuste hõimupäevade keskne teema on just ohustatud keelte väärtustamine.

“Maailmas on 7000 keelt, millest 2600 on hävimisohus. Soome-ugri keeltest on hävimisohus või tugevasti ohustatud peaaegu kõik. Ehk paremas olukorras on need keeled, kellel on oma riik – eestlased, soomlased, ungarlased. Iga keele kadumine on tegelikult korvamatu kaotus kogu maailma kultuurile,” rääkis Fenno-Ugria tegevjuht Viia-Kadi Raudalainen.

2018. aastal võttis Vene riigiduuma vastu seaduse, mis muutis rahvuskeelte õppimise vabatahtlikuks. Umbes pooled noored udmurdid enam udmurdi keelt ei oska.

“Meie ise kuulume samuti soome-ugri rahvaste perre ja me ise kipume ju eesti keele asemel üha rohkem kasutama inglisekeelseid sõnu, kas või blogides, meilides siis, kui on täiesti suurepärane omakeelne sõna selleks olemas,” tõdes Raudalainen.

Lugege ja vaadake lähemalt siin (19.10.2019, Aktuaalne Kaamera, ERR.ee).

Print Friendly, PDF & Email