Jäta menüü vahele
30.08.2019

Noored soomeugrilased käisid Eesti ETNO laagris

Juulis Viljandimaal toimunud pärimusmuusikalaagris osalesid hõimurahvaste programmi stipendiaatidena udmurdi ja karjala noored muusikud.

Mariia Fedotova (Karjalast) ja Svetlana Zaitseva (Udmurdimaalt). Eesti Etno 2009 esinemine Viljandi Pärimusmuusika Festivali rohelisel laval. Foto: Kadri Allikmäe

Juulis Viljandimaal, Kõpus toimunud pärimusmuusikalaagris Eesti ETNO 2019 osalesid HTM hõimurahvaste programmi stipendiaatidena udmurdi noor folkmuusik Svetlana Zaytseva ning kandlemängija Mariia Fedotova Karjala vabariigist Venemaalt. Laager lõppes kahe suure esinemisega XXVII Viljandi üärimusmuusika festivalil.

Svetlana Zaytseva

… perekonnas on mängitud traditsiooniliselt karmoškat, kuid tema ise on alates 13. eluaastast õppinud kitarri ja ukulelet ning kirjutanud ka udmurdikeelseid laule. Samuti lööb Svetlana kaasa tantsuansambli Tšebeljai tegevuses, kellega koos ta on juba varem Pärnut külastanud.

Svetlana, millised on sinu laagrimuljed?
Muljed laagri esinemistest olid ainult head. Kõik esinemised olid väga positiivsed ja siirad!
Mängisin kitarri ja ukulelet.
Õppimisprotsess oli väga viljakas ja seetõttu olid ka tulemused head. Raskeid hetki ei olnud, sest kõik kohtlesid üksteist hästi ja meid kõiki ühendas muusika. Oli väga huvitav ja informatiivne suhelda teiste kultuuride esindajatega. Kõik oli täiuslik!
Kõik emotsioonid, mis ma laagri ajal sain, olid minu jaoks erilised.
Soovitan seda laagrit kõigile, kes armastavad muusikat ja reisimist. See on suurepärane võimalus leida sõpru kogu maailmast ja mis kõige tähtsam – saada unustamatu kogemus!
Sõpru sain väga palju!
Suur tänu Fenno-Ugriale selle suurepärase võimaluse eest osaleda Eesti Ethno 2019 laagris! See kogemus oli tõeliselt rikastav – suhelda inimestega üle terve maailma ning õppida nende laule ja tantse!

Mariia Fedotova

… õpib kannelt Aleksandr Glazunovi nimelise Petrozavodski konservatooriumis ning mängib Karjala riiklikus laulu- ja tantsuansamblis ansamblis Kantele.

Mariia, millised on sinu muljed Eesti ETNO laagrist?
Mängisin Karjala kannelt. Tavaliselt mängin veel klaverit, kitarri ja ukulelet. Klaverit olen õppinud 6. eluaastast alates, 13-aastaselt hakkasin mängima kannelt ning valisin selle instrumendi oma põhipilliks edasises loomingulises tegevuses. Nüüd õpin muusikakõrgkoolis. Olen osalenud sellistel üritustel ka varem mitu korda, kuid niivõrd suur laager oli minu jaoks uus kogemus.
Laagri algus oli minu jaoks pisut keeruline, kuna ma ei osanud hästi inglise keelt ega mõistnud teisi osalejaid. Iga päevaga hakkasin rohkem aru saama ja siis läks kõik palju lihtsamaks.
Kuna laagris oli osalejaid erinevatest riikidest, sain tutvuda erinevate kultuuridega. Oli väga huvitav õppida India, Mehhiko, Kreeka ja muid meloodiaid ja tantse. Kahjuks ei õnnestunud mul tutvustada Karjala kultuuri, kuna mul polnud aega ettevalmistuseks, kuid loodan tõesti minna ka oma meloodiad tutvustama tulevikus.
Laagrist leidsin sõpru üle kogu maailma. Kõik osalejad olid hämmastavad, andekad muusikud! Mul oli väga hea meel selliste inimestega kohtuda.
Mulle väga meeldis festival Viljandis. Jäin kuulajate arvu ja festivali ulatusega väga rahule. Väga tore oli mängida niivõrd paljudele inimestele.
Tuleksin heal meelel Eesti ETNO laagrisse tagasi ja soovitan ka teistel oma sõpradel laagrist osa võtta!
Eesti ETNO 2019 osalejate esinemine Viljandi Pärimusmuusika Festivali rohelisel laval. Foto: Kadri Allikmäe

Milles uba?

Eesti ETNO 2019 oli Eesti ETNO laagri osalejatest kokku pandud rahvusvaheline muusikakollektiiv, mille moodustasid ligi 80 muusikut 16 maailma eri paigast. Maailmakirevust lõid Brasiilia, Kameruni, India, Prantsuse, Alžeeria, Ghana, Portugali jt. maade mängijad ning väga paljud Eesti noored. Kollektiiv moodustub igal suvel uutest mängijatest, mistõttu on see alati põnev, ootamatu ja erinäoline. Niisama mitmekesine on ka kollektiivi repertuaar: traditsioonilised pillilood ja laulud erinevatest maadest, mis õpitakse selgeks kahe nädala jooksul toimuvas muusikalaagris. Elujõud, pulbitsev energia ja mängurõõm saavad kokku igal Eesti ETNO kontserdil ning annavad võimsa energialaengu igale kuulajale!