Noored soomeugrilased käisid suvel Eesti ETNO laagris

Eesti ETNO 2019 osalejate esinemine Viljandi Pärimusmuusika Festivali rohelisel laval. Foto: Kadri Allikmäe

Juulis Viljandimaal, Kõpus toimunud pärimusmuusikalaagris Eesti ETNO 2019 osalesid HTM hõimurahvaste programmi stipendiaatidena udmurdi noor folkmuusik Svetlana Zaytseva ning kandlemängija Mariia Fedotova Karjala Vabariigist Venemaalt.

Laager lõppes kahe suure esinemisega XXVII Viljandi Pärimusmuusika Festivalil, mis toimus 24.-28. juulil. Küsisime noortelt, kuidas neil laager möödus.

 

Svetlana Zaytseva, milliseid pille Sa Eesti ETNO laagris mängisid?

Mängisin kitarri ja ukulelet.

 

Milline oli õppimise protsess ja mida see Sulle andis?

Õppimisprotsess oli väga viljakas ja seetõttu olid ka tulemused head.

 

Kas oli ka keerulisi hetki?

Ei olnud raskeid hetki, sest kõik kohtlesid üksteist hästi ja meid kõiki ühendas muusika.

 

Mis Sulle ei meeldinud?

Ma ei saa öelda, et oleks olnud miski, mis poleks meeldinud. Kõik oli täiuslik!

 

Mida andis Sulle koos erineva kultuuritaustaga inimestega õppimine?

Oli väga huvitav ja informatiivne suhelda teiste kultuuride esindajatega.

 

Mis oli Sinu jaoks Eesti ETNO laagris eriline?

Kõik emotsioonid, mis ma laagri ajal sain, olid minu jaoks erilised.

 

Kuidas läksid teie laagri osalejate esinemised Viljandi Pärimusmuusika Festivalil?

Muljed laagri esinemistest olid ainult head. Kõik esinemised olid väga positiivsed ja siirad!

 

Kas soovitaksid laagrit ka teistele?

Soovitan seda laagrit kõigile, kes armastavad muusikat ja reisimist. See on suurepärane võimalus leida sõpru kogu maailmast ja mis kõige tähtsam – saada unustamatu kogemus!

 

Kas said ka uusi sõpru?

Sõpru sain väga palju!!!

Suur tänu Fenno-Ugriale selle suurepärase võimaluse eest osaleda Eesti Ethno 2019 laagris! See kogemus oli tõeliselt rikastav – suhelda inimestega üle terve maailma ning õppida nende laule ja tantse!

 

Svetlana Zaytseva perekonnas on mängitud traditsiooniliselt karmoškat, kuid tema ise on alates 13. eluaastast õppinud kitarri ja ukulelet ning kirjutanud ka udmurdikeelseid laule. Samuti lööb Svetlana kaasa tantsuansambli Tšebeljai tegevuses, kellega koos ta on juba varem Pärnut külastanud.  

 

Mariia Fedotova (Karjalast) ja Svetlana Zaytseva (Udmurdimaalt). Eesti Etno 2009 esinemine Viljandi Pärimusmuusika Festivali rohelisel laval. Foto: Kadri Allikmäe

 

Mariia Fedotova: millised on Sinu muljed Eesti ETNO laagrist?

Eesti ETNO laagris mängisin Karjala kannelt. Tavaliselt mängin veel klaverit, kitarri ja ukulelet. Klaverit olen õppinud 6. eluaastast alates, 13-aastaselt hakkasin mängima kannelt ning valisin selle instrumendi oma põhipilliks edasises loomingulises tegevuses. Nüüd õpin muusikakõrgkoolis. Olen osalenud sellistel üritustel ka varem mitu korda, kuid niivõrd suur laager oli minu jaoks uus kogemus.
Laagri algus oli minu jaoks pisut keeruline, kuna ma ei osanud hästi inglise keelt ega mõistnud teisi osalejaid. Iga päevaga hakkasin rohkem aru saama ja siis läks kõik palju lihtsamaks.

Kuna laagris oli osalejaid erinevatest riikidest, sain tutvuda erinevate kultuuridega. Oli väga huvitav õppida India, Mehhiko, Kreeka ja muid meloodiaid ja tantse. Kahjuks ei õnnestunud mul tutvustada Karjala kultuuri, kuna mul polnud aega ettevalmistuseks, kuid loodan tõesti minna ka oma meloodiad tutvustama tulevikus.

Laagrist leidsin sõpru üle kogu maailma. Kõik osalejad olid hämmastavad, andekad muusikud! Mul oli väga hea meel selliste inimestega kohtuda.

Mulle väga meeldis festival Viljandis. Jäin kuulajate arvu ja festivali ulatusega väga rahule. Väga tore oli mängida niivõrd paljudele inimestele.

Tuleksin heal meelel Eesti ETNO laagrisse tagasi ja soovitan ka teistel oma sõpradel laagrist osa võtta!

 

Mariia Fedotova õpib kannelt Aleksandr Glazunovi nimelise Petrozavodski konservatooriumis ning mängib Karjala riiklikus laulu- ja tantsuansamblis ansamblis Kantele.

 

Eesti ETNO 2019 oli Eesti ETNO laagri osalejatest kokku pandud rahvusvaheline muusikakollektiiv, mille moodustasid ligi 80 muusikut 16 maailma eri paigast. Maailmakirevust lõid Brasiilia, Kameruni, India, Prantsuse, Alžeeria, Ghana, Portugali jt. maade mängijad ning väga paljud Eesti noored. Kollektiiv moodustub igal suvel uutest mängijatest, mistõttu on see alati põnev, ootamatu ja erinäoline. Niisama mitmekesine on ka kollektiivi repertuaar: traditsioonilised pillilood ja laulud erinevatest maadest, mis õpitakse selgeks kahe nädala jooksul toimuvas muusikalaagris. Elujõud, pulbitsev energia ja mängurõõm saavad kokku igal Eesti ETNO kontserdil ning annavad võimsa energialaengu igale kuulajale!

Lähem info laagri kohta on leitav siit.

Print Friendly, PDF & Email