Jäta menüü vahele
30.08.2019

Väägvere Külakapell esines Udmurtia festivalil Gurt-Fest

Sel aastal toimus Udmurtias neljandat korda suurejooneline külade festival Gurt-Fest. Sündmusel näitasid kohaletulnud külad oma kultuuri – laulu ja tantsu. Eestit esindas festivalil Väägvere Külakapell Tartumaalt.

Reisist kirjutab külakapelli eestvedaja Ülle Kool.

Väägvere Külakapelli Udmurtia reisi peaeesmärk oli osalemine 17. augustil Ludorvai Vabaõhumuuseumis korraldatud festivalil Gurt-Fest.  Udmurtias veedetud viie päeva jooksul astus meie kollektiiv lavalaudadele lausa kuuel korral. Peale festivali esinesime veel Baiterjakovo ja Tshutõri külade rahvamajades, Sarapuli ja Iževski linnades. Esinemised läksid hästi ning meid võeti publiku poolt väga soojalt vastu. Saalisviibijad laulsid meie laule kaasa ning tantsisid meie muusika järgi. Samuti tunti huvi meie pillide vastu – peale kontserte taheti neid proovida ja katsuda. Erilist tähelepanu pälvisid jauram ja pingipill – sokk.

Festivalil olid erilisel kohal ka omavalmistatud toitude ja jookide pakkumine. Meilgi oli pakkuda kodust kaasa võetud musta leiba, kama, kilu, sinepit, mida ka teati ja nauditi. Vastutasuks saime maitsta Udmurtia toite, mis olid imemaitsvad. Huvitav on veel fakt, et Udmurtias on erilisel kohal mesilaste pidamine. Mesi oli väga hea, kuid siiski veidi teistsuguse maitsega kui meie mesi, kuigi loodus on ju Eestimaaga üsna sarnane.  Lisaks Väägvere külakapellile ja Udmurtia kollektiividele, astusid kohapeal üles veel esinejad Kaasanist, Moskvast ja Karjalast.

Peale esinemiste jõudsime tutvuda Udmurtia vaatamisväärsustega ning ajalooga. Peredes ööbimine näitas, kui külalislahked, sõbralikud ja ühtehoidvad on udmurdid.  Oli tunne, nagu oleme ammused sõbrad ja kuuluksime kokku. Seetõttu kutsuti meid ka tagasi.

Väägvere Külakapellil täitub järgmisel aastal 15 tegutsemisaastat. Repertuaaris on peamiselt rahvalikud  lood, mida saab mängida eesti (Teppo) lõõtsa ning karmoškaga. Nauditakse omavahel koosolemist ja pillimängu. Peale rohkearvulisi esinemisi Eestimaal, on kontserdireisid  viinud meid erinevatesse Euroopa riikidesse, Valgevenesse ning Austraaliasse. Ühisprojekte on toimunud paljude kooride ja tantsurühmadega. Ida poole rändasime esimest korda ning eelkõige sai see võimalikuks tänu Raivo Ristimäe kontaktidele ja korraldusele.

Kummardused meie toetajatele: Hõimurahvaste programm, Eesti Kultuurkapital ja Tartu Vallavalitsus!

Väägvere Külakapelli tegemistel saab silma peal hoida nende FB-lehel siin.

Festivalist Sarapuli linnavalitsuse uudistes

Ülle Kool

Väägvere Külakapell