Jäta menüü vahele
13.01.2021

Mordva vabariik tähistas 91. sünnipäeva

Mordvalasi kui Mordva vabariigi riikluse allikat pidukõnes siiski eraldi ei mainitud. Mainimata jäi ka asjaolu, et autonoomia aitas kaasa mordvalaste konsolideerumisele.

Artjom Zdunov. Foto: Столица С

Mordva vabariik tähistas 10. jaanuaril oma  91. sünnipäeva. Sel puhul õnnitlesid vabariigi elanikke riiginõukogu esimees Vladimir Tšibirkin ja riigipea kohusetäitja Artjom Zdunov.

Mõlemad märkisid oma tervituses, et sel päeval on suur tähendus autonoomia territooriumil elanud rahvale. Autonoomia saavutamine aitas kaasa praeguses Mordva vabariigis elavate rahvaste riigikeelte, kultuuri ja traditsioonide, aga omal kombel ka riikluse arenemisele. Mordvalasi kui Mordva vabariigi riikluse allikat siiski eraldi ei mainitud. Märkimata jäi ka asjaolu, et autonoomia aitas kaasa mordvalaste konsolideerumisele.

COVID-19 viiruse tõttu Mordva Vabariigi sünnipäeva puhul pidustusi ei toimunud. Saranskis sadas 9.–10. jaanuarini ka tohutul hulgal lund ja linna lumekoristus kestis 24 tundi järjest. Lumerookimisega pidi tegelema ka linnapea, soome-ugri rahvaste assotsiatsiooni president Pjotr Tultajev isiklikult.

1930. aasta 10. jaanuaril moodustati peale pinevaid arutelusid ülevenemaalise keskvõimu täitevkomitees Kesk-Volga krai koosseisus Mordva autonoomne oblast, mille pealinnaks nimetati Saransk. Autonoomia saavutasid mordvalased – ersad ja mokšad – ligi 10 aastat hiljem kui teised suuremad soome-ugri rahvad, peamiseks põhjuseks nende äärmine laialipaisatus Vene Föderatsiooni keskosas. Veel tänapäevalgi elab enam kui 60% mordvalastest väljaspool Mordva vabariiki.