Jäta menüü vahele
07.12.2020

Komi vabariik pakub viirusesse haigestunuile tasuta taksoteenust

Lisaks koroonaviirust põdevatele haigetele saavad tasuta teenust kasutada ka teisi hingamisteede haigusi põdevad patsiendid.

Koroonaviirusega võideldes on Venemaal võetud kasutusele vägagi ekstreemseid meetodid, kuid seni pole neist piisanud. Näiteks on inimeste ja ettevõtete trahvimine karantiininõuete rikkumiste pärast on Komimaal elementaarne. Samas kasutatakse ka mitmeid uudseid meetodeid, näiteks on kohaldatud kauplustele sanitaartunnid. Nüüd sõidavad aga tasuta taksod.

Komi vabariigi võttis esimesena Vene Föderatsioonis kasutusele tasuta taksoteenuse selleks, et koroonaviirusega nakatunuid kiiremini kaardistada saaks. Detsembri algusest kohaldati Sõktõvkaris patsientide tasuta transportimist kohalike linnapolikliinikute juures asuvatesse testimiskeskustesse.

Takso toob patsiendi tasuta keskusesse ja viib ka ta koju. Lisaks koroonaviirust põdevatele haigetele saavad tasuta teenust kasutada ka teisi hingamisteede haigusi põdevad patsiendid. Renditud on 20 taksot, mis töötavad vastavalt kõnekeskusesse saabunud tellimustele.

“Patsient võtab ühendust arstiga, kes uurib patsiendi tervist ja kui patsiendil on nõrkus või palavik, siis saadetakse tema juurde takso. Juhid on noored, terved mehed ja nad on sellest tööst väga huvitatud, sest neid tasustatakse tunnitasu alusel. Patsient viiakse eraldi koroonaviiruse või teiste hingamisteede viiruse keskusesse, kus neile on loodud eraldi sisse- ja väljapääsud. Pärast testimist viiakse patsient koju tagasi,” kirjeldas vastava korralduse andnud Uiba.

Viroloogi haridusega riigijuhi sõnul suurendatakse nii kordades ka arstiabi kättesaadavust ning vähendatakse omakorda arstide koormust. “Samuti suurendame testimiste arvu,” rõhutas Uiba. Süsteem töötab kuus päeva nädalas ehk esmaspäevast laupäevani hommikul kella üheksast õhtul kella üheksani.

Komi vabariigis on kokku haigestunud 23 380 inimest, viirusesse on surnud 417  ja viimase ööpäeva (5.12.2020 seisuga) jooksul haigestus 292 inimest. Viiruse selline levik hõredalt asustatud vabariigis, mille elanike arv on  820 000 (k.a. andmed), on tõsiselt muret tekitav. Kevadel viis viiruse levik riigipea Sergei Gaplikovi tagasiastumiseni. Uueks juhiks määrati eesti juurtega viroloogi Vladimir Uiba.

Vene Föderatsiooni soome-ugri alasid räsib koroonaviirus, Moskva ja Peterburi kõrval on viirus laialdaselt levinud põhjapoolsetes Handi-Mansi ja Jamali-Neenetsi autonoomsetes ringkondades, samuti Komi vabariigis. Seda põhjustab eelkõige asjaolu, et suurem osa nende territooriumite elanikest on koondunud linnadesse, kus nad elavad kompaktselt viie- või üheksakordsetes majades.