Jäta menüü vahele
11.04.2019

Fenno Ugria kutsub Hõimuõhtule, et tähistada handi ja mansi Varesepäeva

PRESSITEADE:

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

10.04.2019

Fenno Ugria kutsub Hõimuõhtule, et tähistada handi ja mansi Varesepäeva

MTÜ Fenno-Ugria Asutus kutsub 11. aprillil kell 19 kõiki huvilisi Hõimuõhtule, mis toimub Vanalinna Muusikamajas (Uus 16c, Tallinnas). Sel korral tähistatakse meie sugulasrahvaste – hantide ja manside – Varesepäeva ning pakutakse külastajatele võimalust osa saada sealsetest kevade alguse tähistamise traditsioonidest ning muusikast.

Varesepäeva hõimuõhtul esinevad Venemaa riikliku A. Herzeni nimelise pedagoogikaülikooli Põhjarahvaste Instituudi üliõpilased Manizha Dzhailova, Kirill Babykin ja mansi keele õpetaja Valentina Ivanova. Nad viivad läbi varesepäeva kombetalituse, mille jooksul kostitatakse lahkunud hingi ja tervitatakse tärkavat loodust. Esitatakse mansi laule ja tutvustatakse mansi keelt.

„Vares on nii hantidele kui mansidele nagu elu igavese ringkäigu sümbol. Meil Eestis aitab selle sündmuse tähistamine paremini lahti mõtestada põhjarahvastele omast rahvuskultuuri ja tutvustada kaugeid keelesugulasi,“ sõnas sündmuse korraldaja Jaak Prozes.

Varesepäev on handi ja mansi rahvakalendris kevade alguse püha, mida on tähistatud esimeste kevadekuulutajate – vareste – saabumisel. Hiljem on seda päeva peetud õigeusu paastumaarjapäeval 7. aprillil. Alates 2011 on Handi-Mansimaal varesepäev kalendritähtpäev aprillikuu teisel laupäeval. Viimastel aastatel on hantide ja manside kõrval seda päeva hakanud tähistama ka teised põhjarahvad. Esimest korda tähistati Eestis Varesepäeva 2011. aastal. Samal aastal sai Varesepäev Handi-Mansi ringkonnas riikliku tähtpäeva staatuse. Varesepäeva tavad on eelkõige seotud laste sünnitamise ja naistega, mehed jäid üldjuhul kõrvaltvaatajateks, kuid hõimuõhtule on loomulikult kõik oodatud!

Sündmus on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.

Hõimuõhtut toetavad HTM hõimurahvaste programm, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriamet.

Sissepääs kontserdile on prii, kõik on oodatud!

Sündmuse plakati leiab SIIT. Sündmuse pilti saab alla laadida SIIN.

Sotsiaalmeedias saab sündmust jälgida SIIN.

 

Lisainfo:

Jaak Prozes

Nõunik, Hõimuõhtute korraldaja

MTÜ Fenno-Ugria Asutus

GSM 5012319

Epost: jaak.prozes@fennougria.ee

https://fennougria.ee

www.facebook.com/fennougria

www.instagram.com/fennougria